Home » දකුණු ආසියාවේ යුවාන් නැඟීම: ඩොලරයේ වෙනසක් සමඟ බලශක්ති දේශපාලනය කෙරෙහි බලපෑම
China Featured Global News News Politics Russia South Asia Ukraine

දකුණු ආසියාවේ යුවාන් නැඟීම: ඩොලරයේ වෙනසක් සමඟ බලශක්ති දේශපාලනය කෙරෙහි බලපෑම

ටීඔහු එක්සත් ජනපද ඩොලරය ඓතිහාසිකව බලශක්ති වෙළඳාම සඳහා මූලික ගෝලීය මුදල් ලෙස සේවය කර ඇත. කෙසේ වෙතත්, රුසියානු-යුක්රේන යුද්ධයේ ආරම්භයෙන් පසුව, ගෝලීය බලශක්ති වෙළඳාමේ ක්ෂේත්රයේ චීන යුවාන් ප්රමුඛ ස්ථානයක් ලබා ඇත. ඉහත ප්‍රවණතාවය බංග්ලාදේශය, ශ්‍රී ලංකාව, ඉන්දියාව සහ පකිස්ථානය ඇතුළු දකුණු ආසියාතික ජාතීන් අතර ද සැලකිය යුතු අවධානයක් දිනා ඇත. ඔවුන්ගේ ආර්ථික වර්ධනය පවත්වා ගැනීම සඳහා, මෙම ජාතීන්ට ස්ථාවර හා අඛණ්ඩ බලශක්ති සැපයුමක් පවත්වා ගැනීම අත්‍යවශ්‍ය වේ. ප්‍රමුඛ ගෝලීය බලශක්ති සැපයුම්කරුවෙකු ලෙස රුසියාව වෙත හැරීමට මෙම රටවල් ගත් තීරණය පිටුපස ඇති තර්කය මෙයයි. කෙසේ වෙතත්, රුසියාව-යුක්රේන යුද්ධයෙන් පසු 2022 දී භූ දේශපාලනික වර්ධනයන් සහ බටහිර ජාතීන් විසින් රුසියාවට සම්බාධක පැනවීම ගෝලීය වෙළඳ රටාවන් සැලකිය යුතු ලෙස වෙනස් කිරීමට හේතු වී තිබේ. සම්බාධක මගින් රුසියාව ඩොලරය සහ යුරෝ මුදල් සමඟ සම්බන්ධ මූල්‍ය ජාලයන්ට සහභාගී වීමෙන් ඵලදායී ලෙස බැහැර කර ඇත. මෙම මෑත වර්ධනයත් සමඟ, ගෝලීය බලශක්ති වෙළඳාමට අදාළව රුසියාවේ මූල්‍ය පද්ධතිය තුළ යුවාන් සැලකිය යුතු කාර්යභාරයක් ලබා ඇත.

එක්සත් ජනපද ඩොලරයේ අවිනිශ්චිතතාවයන් හේතුවෙන් නැගී එන ආර්ථිකයන් ගෝලීය ඩොලර් පද්ධතියෙන් ඉවත් වී විකල්ප රාමුවක් අනුගමනය කිරීමට වැඩි වැඩියෙන් නැඹුරු වේ. 2023 මාර්තු මාසයේදී චීන යුවාන් මතුවියරුසියාවේ භාවිතය අනුව එක්සත් ජනපද ඩොලරය ඉක්මවා යන දේශසීමා ගනුදෙනු සඳහා ප්‍රමුඛ මුදල් ඒකකය ලෙස. දකුණු ආසියානු සහ ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපයේ එක්සත් ජනපදයේ දිගුකාලීන උපායමාර්ගික හවුල්කරුවෙකු වන ඉන්දියාව, සමුද්‍ර මාර්ග හරහා ප්‍රවාහනය කරන රුසියානු තෙල්වල ප්‍රධාන ගැනුම්කරු ලෙස මෑතකදී මතු වී තිබේ. කෙසේ වෙතත්, මෙම තෙල් සඳහා ගෙවීමට පහසුකම් සැලසීම සඳහා ඉන්දියාව සිය සාම්ප්‍රදායික භූ දේශපාලන උපායමාර්ගය වෙනස් කර ඇත. මුලදී, ඉන්දියාව චීනය සමඟ දිගුකාලීන දේශපාලන එකඟ නොවීම් උපුටා දක්වමින් රුසියානු ආනයන සඳහා ගෙවීමේ මාධ්‍යයක් ලෙස යුවාන් භාවිතා කිරීමෙන් වළකින ලෙස බැංකු සහ වෙළඳුන් වෙත ඉල්ලීමක් කළේය. ජාත්‍යන්තර සබඳතාවලදී, කලාපීය සන්දර්භය තුළ චීනය සිය ප්‍රධාන විරුද්ධවාදියා ලෙස ඉන්දියාව සලකයි. ඉන්දියානු තෙල් පිරිපහදු කරන්නන් වැනි මුදල් පරාසයක් සක්‍රීයව විමර්ශනය කර ඇතඑක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයේ ඩිරාම්, රූබල් සහ රුපියල්, වට්ටම් කළ බොරතෙල් සඳහා ගෙවීම් පියවීමට පහසුකම් සැලසීමේ විභව මාධ්‍යයන් ලෙස. එහෙත් ශක්‍ය විකල්පයක් නොමැති නිසා ඉන්දියාව රුසියාවෙන් ආනයනය කරන බලශක්තියෙන් වැඩි ප්‍රමාණයක් සඳහා යුවාන් සිය මූලික මුදල් ඒකකය ලෙස භාවිතා කිරීමට ද සංක්‍රමණය වී ඇත. මොස්කව් මත සම්බාධක ක්‍රියාත්මක කිරීමෙන් පසුව, ඉන්දියානු පිරිපහදුකරුවන් ප්‍රධාන වශයෙන් රුසියානු බොරතෙල් ඩුබායි හි වෙළෙන්දන්ගෙන් මෙන්ම Rosneft, Litasco ඒකකය වන Lukoil සහ Gazprom Neft ඇතුළු රුසියානු තෙල් සමාගම් වලින් ලබාගෙන ඇත. ඉන්දියාවේ විශාලතම රුසියානු බොරතෙල් ගැනුම්කරු වන ඉන්දියන් ඔයිල් කෝපරේෂන් මෑතකදී චීන මුදල් ඒකකය වන යුවාන් භාවිතා කරමින් රුසියානු තෙල් සඳහා ගෙවා ඇත. රුසියාවෙන් ඉන්දියාවේ ආනයනය පෙර නොවූ විරූ මට්ටමකට ළඟා වෙමින් කැපී පෙනෙන වර්ධනයක් අත්විඳින අතර එහි රුසියානු බොරතෙල් 40% ක් විය.2023 වසරේ ඉන්දියාවේ මුළු තෙල් ආනයනයෙන්. 

ඉන්දියාවට පෙර, පකිස්තානය රුසියානු බොරතෙල් ගෙවීමේ මුදල් ලෙස චීන යුවාන් භාවිතා කරමින් රජයෙන් රජයට තම මූලික මිලදී ගැනීම සිදු කළේය. පකිස්තානයේ සහ රුසියාවේ රජයන් අතර ද්විපාර්ශ්වික ගිවිසුමට අනුව පිරිපහදු නොකළ ඛනිජ තෙල් මෙට්‍රික් ටොන් 100,000 ක් මිලදී ගැනීම සම්බන්ධ විය. මුළු එකතුවෙන් 45,000 ක් පමණිටොන් කරච්චි වරායට ආවා. ඩොලරය ගෙවීමේ ක්‍රමයක් ලෙස භාවිතා කිරීම, රටේ විදේශ ණය බර උග්‍ර කිරීමට ඇති හැකියාව හේතුවෙන් පාකිස්තානයට සැලකිය යුතු අවදානමක් ඇති කරනු ඇත. පකිස්තානය විසින් ගනු ලැබූ ක්‍රියාමාර්ගය, දේශසීමා ගනුදෙනු පැවැත්වීමේ මාධ්‍යයක් ලෙස යුවාන් භාවිතා කිරීමට තවත් ජාතීන් නැඹුරු විය හැකි බවට ඇඟවීමක් ලෙස ක්‍රියා කළේය. පකිස්ථානය විසින් සිදු කරන ලද අත්පත් කර ගැනීම යුක්රේනයේ පවතින යුද්ධය හේතුවෙන් බටහිර වෙලඳපොලවලින් තෙල් ඉවතට හරවා යැවීම නිසා රුසියාවට ඉන්දියාවට සහ චීනයට තම විකුණුම් පුළුල් කිරීමට අමතර මාර්ගයක් ලබා දුන්නේය. බටහිර ජාතීන් සමඟ එහි ඓතිහාසික පෙළගැස්ම සහ අසල්වැසි ඉන්දියාව සමඟ එහි එදිරිවාදී සබඳතා තිබියදීත්, බොරතෙල් ගනුදෙනුව අඩු වූ මූල්‍ය සංචිත කාල පරිච්ඡේදයක් තුළ පාකිස්තානයට නව අවස්ථාවක් ලබා දුන්නේය. ස්ථාපිත කිරීමට ක්‍රියා පටිපාටියක් පකිස්ථානය විස්තාරනය කර ඇතරුසියාව සමඟ හුවමාරු වෙළඳාම සහ හුවමාරු මාධ්‍ය ලෙස එක්සත් ජනපද ඩොලරය භාවිතා කිරීම සම්බන්ධ නොවන වෙළඳ භාණ්ඩ ගනුදෙනුවල නිරත වීමට අවස්ථා සක්‍රීයව අනුගමනය කර ඇත. පකිස්තානය චීනය සමඟ ශක්තිමත් සන්ධානයක් පවත්වා ගෙන යන අතර එය නොසැලෙන සහයෝගයෙන් කැපී පෙනේ. තවද, යුවාන් ගෙවීම සහ චීනය සමඟ සමීප සබඳතා වර්ධනය කර ගැනීම පාකිස්තානයට වාසිදායක වන්නේ එහි අවශ්‍යතා ආරක්ෂා කර ගැනීම සඳහා ය.

එසේ වුවද, රුසියානු බොරතෙල් සෘජුවම ආනයනය නොකරන බංග්ලාදේශයේ මෙම ප්‍රවණතාවය හඳුන්වා දෙන ලදී. කෙසේ වෙතත්, බංග්ලාදේශය විසින් යුවාන් භාවිතා කරමින් Rosatom State Atomic Energy Corporation වෙත ඩොලර් මිලියන 318ක් ගෙවීමට පසුගියදා අනුමැතිය ලබා දී ඇත. රුසියාව SWIFT ජාත්‍යන්තර මුදල් හුවමාරු පද්ධතියෙන් බැහැර කිරීම හේතුවෙන් න්‍යෂ්ටික බලාගාරයක් ඉදිකිරීම සඳහා ඩොලර් වලින් ගෙවීමේදී දකුණු ආසියාතික රට අභියෝගවලට මුහුණ දුන්නේය. නමුත් දැන් එය චීනයේ Cross-border Interbank Payment System (CIPS) හරහා පහසුකම් සපයනු ඇත. රුසියාවට එරෙහිව එක්සත් ජනපදය විසින් සම්බාධක පැනවීම බංග්ලාදේශය සිය ගෙවීම් විකල්ප නැවත තක්සේරු කිරීමට පෙලඹවූ අතර, එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස රට යුවාන් වලින් ගෙවීම් කිරීමට තීරණය විය. යුවාන් වලින් ගෙවීමට බංග්ලාදේශයේ තීරණය, සම්ප්‍රදායිකව එක්සත් ජනපද ඩොලරය මත දැඩි ලෙස රඳා පවතින තම ආර්ථිකය කෙරෙහි සාධාරණ හා සමබර ප්‍රවේශයක් ද පෙන්නුම් කරයි.

2022 දී ශ්‍රී ලංකාව එහි ආර්ථික හා දේශපාලන ක්ෂේත්‍ර දෙකෙහිම සැලකිය යුතු පසුබෑමකට ලක් විය. මීට අමතරව, අසමසම මූල්‍ය අර්බුදය ශ්‍රී ලංකාවේ විදේශ ණය සම්බන්ධයෙන් යම් යම් වගකීම් ඉටු කිරීමට ඇති නොහැකියාව උග්‍ර කළේය. ශ්‍රී ලංකාව සිය එකම පිරිපහදුව පුනර්ජීවනය කිරීම සඳහා මිලදී ගැනීමට අදහස් කරන රුසියානු තෙල් ටොන් 90,000 නැව්ගත කිරීමක වියදම ඩොලර් මිලියන 72.6 කි. කෙසේ වෙතත්, ශ්‍රී ලංකාව මේ වන විට විදේශ සංචිත පහළ මට්ටමක පවතින තත්ත්වයකට මුහුණ දී සිටින බව සඳහන් කිරීම වටී. එහි ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන්, ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල (IMF) මේ වන විට ආර්ථික ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමේ ප්‍රයත්නයන් පහසු කිරීම සඳහා රටට අමතර ණය ලබා දීමේ හැකියාව ගැන කල්පනා කරමින් සිටී. 2023 මාර්තු වන විට ණය බරින් මිරිකී සිටින ශ්‍රී ලංකාවේ විදේශ සංචිතය ඩොලර් බිලියන 2.69 කි.. එබැවින්, අනෙකුත් දකුණු ආසියාතික රටවල් අනුගමනය කරමින් චීන යුවාන් භාවිතය ඇතුළත් කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාව තෙල් ආනයනය සඳහා ගෙවීම් ක්‍රමය වෙනස් කළ හැකි බව අපේක්ෂා කළ හැකිය.

දකුණු ආසියාවේ මූලෝපායික ප්‍රතිනිර්මාණය යුවාන් ගණුදෙණුවල වැඩිවීමට පහසුකම් සලසා ඇති අතර එමඟින් චීනයේ මුදල් ඒකකය ගෝලීය වශයෙන් භාවිතා කිරීම ප්‍රවර්ධනය කිරීමේ උත්සාහයන් ශක්තිමත් කරයි. එපමණක් නොව, විශේෂයෙන්ම රුසියානු බලශක්ති කර්මාන්තයට අදාළ ගනුදෙනු සඳහා පහසුකම් සැලසීමේ සන්දර්භය තුළ චීන මූල්ය ආයතන යුවාන් ක්රියාකාරීව අනුමත කරයි . චීන-රුසියානු සන්ධානය පිහිටුවීම ජාතීන්ට එක්සත් ජනපද ඩොලරය මත යැපීමෙන් මාරු වීමට විකල්ප මාර්ග සඳහා පහසුකම් සලසා ඇත. තවද, ඉන්දියාව, චීනය සහ රුසියාව වැනි රටවල් සක්‍රීයව ප්‍රවර්ධනය කර ඇතවිවිධාංගීකරණය වූ මූල්‍ය පද්ධතියක් ස්ථාපිත කිරීම සහ BRICS (බ්‍රසීලය, රුසියාව, ඉන්දියාව, චීනය, දකුණු අප්‍රිකාව) සන්ධානයේ රාමුව තුළ නව මුදල් ඒකකයක් හඳුන්වා දීම. එක්සත් ජනපද ඩොලරය මත රඳා නොපවතින විකල්ප ගෝලීය ගෙවීම් පද්ධතියක් ස්ථාපිත කිරීම ආර්ථික සම්බාධක මග හැරීමට චීනයට හැකි වනු ඇත. 

තායිවානය සම්බන්ධ විභව අර්බුදයකදී චීනය විකල්ප මූල්‍ය පද්ධතියක් ක්‍රියාකාරීව සංවර්ධනය කරමින් යුවාන් මත යැපීම ප්‍රවර්ධනය කරයි. එපමණක් නොව, මෙම ප්‍රවණතාවය පෙන්නුම් කරන්නේ අඩු විදේශ සංචිත හේතුවෙන් දකුණු ආසියාතික ජාතීන් මෑතක සිට ගෝලීය ඩොලර් ඉවත් කිරීමේ ව්‍යාපාරයේ කොටස්කරුවන් බවට පත්ව ඇති බවයි. යුවාන් 12.28% ක සැලකිය යුතු වැඩි වීමක් අත්විඳ ඇතවසර 2022 දී. කෙසේ වෙතත්, ඩොලර් ක්‍රමයෙන් බැහැර වීම මෑත කාලීන වර්ධනයක් නොවේ. චීනය සහ රුසියාව කාලාන්තරයක් තිස්සේ එක්සත් ජනපද ඩොලරය මත යැපීම අඩු කිරීමට සක්‍රීයව උත්සාහ කරමින් සිටිති. මීට අමතරව, වැඩිවන ජාතීන් සංඛ්‍යාවක් සමාන ප්‍රවේශයක් අනුගමනය කරනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ. මුලදී, බටහිර සම්බාධක රුසියාවට සහ දකුණු ආසියාවේ එහි වෙළඳ හවුල්කරුවන්ට ගෙවීම් පියවීමේ විකල්ප ක්‍රම සෙවීමට බල කෙරුණු අතර එමඟින් ඔවුන්ගේ අවධානය ක්‍රමයෙන් චීනයේ යුවාන් වෙත යොමු විය. රුසියානු තෙල් සඳහා ගෙවීම් පියවීමේ සන්දර්භය තුළ චීන යුවාන් එක්සත් ජනපද ඩොලරයට ශක්‍ය විකල්පයක් ලෙස සේවය කරයි. තවද, එක්සත් ජනපද ඩොලරයට සාපේක්ෂව ඔවුන්ගේ දේශීය මුදල් අවප්‍රමාණය වීම සම්බන්ධයෙන් දකුණු ආසියානු ජාතීන් සැලකිය යුතු කනස්සල්ලකට මුහුණ දී සිටී.

එක්සත් ජනපදය ප්‍රති තුලනය කිරීම සඳහා චීනයේ වැඩිවන භූ දේශපාලන අභිලාෂයන් යුවාන් අගයෙහි නොවැළැක්විය හැකි ඉහල යාමකට තුඩු දී ඇති බව සඳහන් කිරීම වටී. මෙම බලශක්ති ප්‍රතිපත්තිය ඩොලරයෙන් ඉවතට සංක්‍රමණය වීම මගින් දකුණු ආසියාවේ සැලකිය යුතු අවධානයක් දිනා ඇත. එසේම, ගෝලීය බලශක්ති වෙළඳාමේ යුවාන් භාවිතය සැලකිය යුතු වර්ධනයක් අත්විඳ ඇත. 

මූලාශ්රය: The Geo Politics

Translate