Home » LGBTQIA+ අයිතිවාසිකම් පිළිබඳ දකුණු ආසියාව සහ යුරෝපා සංගමය අතර සංවාදය සහ සහයෝගීතාව ශක්තිමත් කිරීම පිළිබඳ හැකතන්
Culture Europe Featured Global News Lifestyle News South Asia

LGBTQIA+ අයිතිවාසිකම් පිළිබඳ දකුණු ආසියාව සහ යුරෝපා සංගමය අතර සංවාදය සහ සහයෝගීතාව ශක්තිමත් කිරීම පිළිබඳ හැකතන්

ස්ත්‍රී පුරුෂ සමාජභාවය සම්බන්ධ ගැටළු සම්බන්ධයෙන් විවෘත භාවය සහ සංවාදයේ දැඩි අවශ්‍යතාවය සැලකිල්ලට ගෙන, Friedrich Naumann පදනම (FNF) විසින් 6 වන දින පවත්වන ලද “LGBTQIA+ අයිතිවාසිකම් පිළිබඳ දකුණු ආසියාව සහ යුරෝපා සංගමය අතර සංවාදය සහ සහයෝගීතාව ශක්තිමත් කිරීම” යන මැයෙන් එහි Hackathon සඳහා සුදුසු ස්ථානයක් කොළඹ සොයා ගන්නා ලදී. ජූනි 2023. LGBTQIA+ ගැටළු සම්බන්ධයෙන් කලාප දෙකක් අතර සන්නිවේදනය සහ බෙදාගැනීම ශක්තිමත් කිරීමේ මෙම උත්සාහය රටවල් 13ක ක්‍රියාකාරීන්, වෘත්තිකයන්, නීතිඥයන්, මානව හිමිකම් ආරක්ෂකයින්, රාජ්‍ය ආයතන සහ රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයින් (දකුණු ආසියාවෙන් පහක්, යුරෝපයෙන් හතක්, සහ එක් ඕෂනියාවෙන්) සහ 127 කට වැඩි සහභාගිවන්නන්.

Hackathon අවසන් තරඟකරුවන් සඳහා තණතීරු ඉදිරිපත් කිරීමේ පුහුණුව, ඔවුන්ගේ අදහස් ප්‍රදර්ශනය කිරීමට ජාත්‍යන්තර වේදිකාවක් සහ මානසික සෞඛ්‍යය සහ සබැඳි ආරක්ෂිත අවකාශයන් පිළිබඳ වැඩමුළුවලට සහභාගී වීමේ අවස්ථාව මෙම උත්සවයේ පිරිනැමීම්වලට ඇතුළත් විය. Hackathon සඳහා සහභාගී වන ප්‍රමුඛ කණ්ඩායම් හතර විසින් ප්‍රදර්ශනය කරන ලද තරඟකාරීත්වය සහ සහයෝගීතාවයේ සංකලනය සුවිශේෂී විය. ඔස්ට්‍රියාවේ ජාතික කවුන්සිලයේ සාමාජික Yannick Shetty, Milosz Hodun, යුරෝපීය ලිබරල් සංසදයේ අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩල සාමාජික පරාක්‍රම් ඇතුළු පස් දෙනෙකුගෙන් යුත් ජාත්‍යන්තර ජූරි සභාවක් ඉදිරියේ ඉදිරිපත් කිරීම සඳහා කොළඹට යාමට පෙර දැඩි ක්‍රියාවලියක් හරහා අවසන් තරඟකරුවන් තෝරා ගන්නා ලදී. නේපාලයේ ඩිජිටල් අන්තර්ගත නිර්මාපකයෙකු වන රානා, ශ්‍රී ලංකාව සහ මාලදිවයිනේ යුරෝපා සංගම් නියෝජිත කණ්ඩායමේ දේශපාලන නිලධාරි ඩෑන් ග්‍රිනෙවික්ස් සහ භූමි හරේන්ද්‍රන්, ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රථම සංක්‍රාන්ති හදුනාගත් නිළිය සහ ක්‍රියාකාරිනිය. Hackathon තරඟකාරී කණ්ඩායම්වල කැපවීම සහ උනන්දුව ප්‍රබෝධමත් කරවනසුලු ප්‍රදර්ශනයක් විදහා දැක්වීය.

සමාරම්භක සැසියේදී දකුණු ආසියාවේ සහ යුරෝපයේ විවිධ කථිකයන් Hackathon හි වැදගත්කම අවධාරණය කළහ. දකුණු ආසියාවේ FNF ප්‍රාදේශීය කාර්යාලයේ ප්‍රධානී Dr Carsten Klein ප්‍රකාශ කළේ දකුණු ආසියාවේ LGBTQIA+ අයිතිවාසිකම් පිළිබඳ වර්ධනය වන කතිකාව සැලකිල්ලට ගෙන මෙම උත්සවය කාලෝචිත බවයි. ඔස්ට්‍රියානු පාර්ලිමේන්තුවේ ගරු Yannick Shetty මහතා දකුණු ආසියාවේ LGBTQIA+ අයිතිවාසිකම්වල ප්‍රගතිය පිළිගත් අතර යුරෝපය සමඟ අන්‍යෝන්‍ය ඉගෙනීමේ හැකියාව අවධාරණය කළේය. ගරු ශ්‍රී ලංකා පාර්ලිමේන්තුවේ මන්ත්‍රීවරයෙකු වන ප්‍රේම්නාත් සී දොලවත්ත, පැනල් සංග්‍රහ සංශෝධන පනත හරහා සමලිංගිකත්වය සාපරාධී නොවන බවට පත් කිරීම සඳහා දැනට පවතින සාකච්ඡා ඉස්මතු කළේය. යුරෝපා සංගම් නියෝජිත කණ්ඩායමේ ශ්‍රී ලංකාවේ නියෝජ්‍ය තානාපති ලාර්ස් බ්‍රෙඩල් ගෝලීය සමානාත්මතාවය සහ වෙනස්කම් නොකිරීම සඳහා යුරෝපා සංගමයේ කැපවීම අවධාරණය කළේය.

තරඟකාරී කණ්ඩායම් හතර අධ්‍යාපනය, සෞඛ්‍ය සේවා ප්‍රවේශය, සේවා ස්ථාන ඇතුළත් කිරීම සහ ආරක්ෂිත අන්තර්ජාල අවකාශයන් නිර්මාණය කිරීම වැනි ප්‍රධාන ගැටළු විසඳීම සඳහා ඔවුන්ගේ අදහස් ඉදිරිපත් කළහ. Hackathon හි තේමාවට අනුකූලව, යුරෝපය සහ දකුණු ආසියාව අතර රට හරහා සහයෝගීතාව පිළිබඳ හැඟීමක් මෙම අවස්ථාව පුරා පැතිරී ගිය අතර, විධිමත් හා අවිධිමත් සාකච්ඡා වලදී නැවත නැවතත් මතු විය.

Hackathon හුදු තරඟකාරීත්වයෙන් ඔබ්බට ගොස්, ඵලදායි ලෙස දැනුවත් කිරීම, LGBTQIA+ ගැටළු සම්බන්ධයෙන් දකුණු ආසියාව සහ යුරෝපය අතර සන්නිවේදනය වර්ධනය කිරීම, LGBTQIA+ ප්‍රජාවන්ට ඔවුන්ගේ අදහස් ඉදිරිපත් කිරීමට වේදිකාවක් සපයමින්, දැනුම හුවමාරු කර ගැනීමට සහ ජාල පිහිටුවීමට හැකි පුළුල් ප්‍රවේශයකින් සමන්විත වූ බව පෙනී ගියේය. විනිසුරුවන්, රාජ්‍ය නිලධාරීන්, රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයින් සහ සිවිල් සමාජ සාමාජිකයින් ඇතුළු විවිධ පාර්ශවකරුවන්. මෙම උත්සවය එහි අරමුණු සාක්ෂාත් කර ගැනීමට සමත් වූ අතර, එහි අඛණ්ඩ පැවැත්ම සඳහා ශක්තිමත් දිරිගැන්වීමක් ලබා දුන්නේය. කෙසේ වෙතත්, LGBTQIA+ ප්‍රජාව දකුණු ආසියාතික රටවල අගනගරවල සාමාජිකයන්ගෙන් ඔබ්බට සම්බන්ධ කර ගන්නා අන්තර් ඡේදනය සහ ඇතුළත් කිරීමේ ක්‍රම ගවේෂණය කිරීම වැදගත් වේ.

මූලාශ්රය: Freiheit

Translate