Home » අර්බුදකාරී ශ්‍රී ලංකාව සඳහා ලෝක බැංකුව ඩොලර් මිලියන 700ක් අනුමත කරයි
Economy Featured Global News News Sri Lanka

අර්බුදකාරී ශ්‍රී ලංකාව සඳහා ලෝක බැංකුව ඩොලර් මිලියන 700ක් අනුමත කරයි

වත්මන් ආර්ථික අර්බුදයෙන් ගොඩ ඒමට සහ දුප්පත් සහ අවදානමට ලක්විය හැකි ජනතාවට සහන සැලසීමට ශ්‍රී ලංකාවට උපකාර කිරීම සඳහා ලෝක බැංකුව ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 700 ක මූල්‍ය ආධාර අනුමත කර ඇත, මාර්තු මාසයේ IMF ගනුදෙනුවෙන් පසු විශාලතම අරමුදල් වාරිකයයි.

මුදල් හිඟ ශ්‍රී ලංකාව මේ වන විට ඉතිහාසයේ දරුණුතම ආර්ථික අර්බුදය සමඟ පොරබදමින් සිටී.

2022 දී ආර්ථිකය සියයට හතකට වඩා හැකිලී ගියේ ආර්ථික දුෂ්කරතා හේතුවෙන් දිවයින පුරා විරෝධතා සමඟ පාරට බැසීමට මිනිසුන්ට සිදු වූ අතර එය ශ්‍රී ලංකාවේ බලවත් රාජපක්ෂ පවුල දේශපාලනයෙන් නෙරපා හැරීමට ද හේතු විය.

වත්මන් ආර්ථික අර්බුදයෙන් ගොඩ ඒමට සහ දිළිඳු සහ අවදානමට ලක්විය හැකි ජනතාවට සහන සැලසීමට ශ්‍රී ලංකාවට උපකාර කිරීම සඳහා ලෝක බැංකු අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩලය බදාදා ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 700 ක මූල්‍ය ආධාර අනුමත කළ බව වොෂින්ටනය පදනම් කරගත් බැංකුව මාධ්‍ය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේය.

මෙම මුදලින් ඇමෙරිකානු ඩොලර් මිලියන 500ක් අයවැය සහය සඳහා සහ ඇමෙරිකානු ඩොලර් මිලියන 200ක් සමාජ ආරක්ෂණය සඳහා වෙන් කර ඇත.

ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 2.9 ක විස්තීරණ අරමුදල් පහසුකමක් ලබාදීමට ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල (IMF) පසුගිය මාර්තු මාසයේදී ශ්‍රී ලංකාව සමඟ ගිවිසුමකට එළැඹීමෙන් පසු ශ්‍රී ලංකාවට ලැබෙන විශාලතම මූල්‍ය සහනය මෙයයි.

මාර්තු මාසයේදී, IMF විසින් ශ්‍රී ලංකාවට එහි ආර්ථික අර්බුදයෙන් මිදීමට සහ අනෙකුත් සංවර්ධන හවුල්කරුවන්ගෙන් මූල්‍ය ආධාර උත්ප්‍රේරණය කිරීම සඳහා ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 3 ක ඇපදීමේ වැඩසටහනක් අනුමත කරන ලදී, එය තීරණාත්මක කාල පරිච්ඡේදයේ “ඓතිහාසික සන්ධිස්ථානයක්” ලෙස කොළඹ විසින් පිළිගනු ලැබීය.

වසර ගනනාවක වැරදි කළමනාකරණය සහ දරුණු වසංගතය මගින් අවුලුවාලූ ව්‍යසනකාරී ආර්ථික හා මානුෂීය අර්බුදයකට ශ්‍රී ලංකාව දැඩි ලෙස පහර වැදී ඇත.

සාර්ව ආර්ථික ස්ථාවරත්වය සහ තිරසාර බව යථා තත්ත්වයට පත් කිරීම, දුප්පතුන් සහ අවදානමට ලක් වූවන් මත වර්තමාන සහ අනාගත කම්පනවල බලපෑම අවම කිරීම සහ ඇතුළත් කිරීම සඳහා සහය වන මූලික ප්‍රතිසංස්කරණ ක්‍රියාත්මක කිරීමට ශ්‍රී ලංකාවට උපකාර කිරීම සඳහා මෙහෙයුම් දෙකක් සඳහා එහි අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩලය ඩොලර් මිලියන 700 ක මූල්‍ය ආධාර අනුමත කළ බව ලෝක බැංකුව පවසයි. පුද්ගලික අංශය විසින් ප්‍රකෘතිමත් වීම සහ වර්ධන මාවත.

ශ්‍රී ලංකා ඔරොත්තු දීමේ, ස්ථාවරත්වය සහ ආර්ථික හැරවුම් (RESET) සංවර්ධන ප්‍රතිපත්ති මෙහෙයුම (USD මිලියන 500) ආර්ථික පාලනය වැඩිදියුණු කිරීමට, වර්ධනය සහ තරඟකාරිත්වය වැඩිදියුණු කිරීමට සහ දුප්පතුන් සහ අවදානමට ලක්වූවන් ආරක්ෂා කිරීමට උපකාරී වන ප්‍රතිසංස්කරණ සඳහා සහාය වනු ඇත.

එකඟ වූ පූර්ව ක්‍රියාමාර්ගවලට එරෙහිව සමාන කොටස් දෙකකින් අයවැය සහාය ලබා දෙනු ඇත.

ලෝක බැංකුව බදාදා නිවේදනය කළේ එහි අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩලය විසින් ශ්‍රී ලංකාව සඳහා වන නව රට සහයෝගීතා රාමුව (CPF) පිළිබඳව සාකච්ඡා කළ අතර එය ආර්ථික හා මූල්‍ය අංශයේ ස්ථාවරත්වය යථා තත්ත්වයට පත් කිරීමට සහ හරිත, ඔරොත්තු දෙන සහ සියල්ල ඇතුළත් ප්‍රකෘතියක් සඳහා ශක්තිමත් පදනමක් ගොඩනැගීමට උපකාරී වේ.

මෙම CPF පැමිණෙන්නේ රට ජන ජීවිතයට සහ ජීවනෝපායන්ට විනාශකාරී බලපෑම් ඇති කරන සහ ආර්ථිකය ස්ථාවර කිරීමට සහ දුප්පතුන් හා අවදානමට ලක්වූවන් ආරක්ෂා කිරීමට ගැඹුරු ප්‍රතිසංස්කරණ ඉල්ලා සිටින දරුණු ආර්ථික අර්බුදයක සැරිසරන මොහොතක ය.

2021 සහ 2022 අතර ශ්‍රී ලංකාවේ දරිද්‍රතා අනුපාතය සියයට 13.1 සිට සියයට 25 දක්වා දෙගුණයක් වී ඇති බවට ඇස්තමේන්තු කර ඇත-දුප්පතුන් මිලියන 2.5ක එකතුවක් – 2023 දී තවත් සියයට 2.4කින් වැඩි වනු ඇතැයි පුරෝකථනය කර ඇත.

“ශ්‍රී ලංකාවේ අර්බුදයේ තරම පෙර නොවූ විරූ නමුත් රටේ ආර්ථික කතන්දරය යළි පිහිටුවීම සඳහා ගැඹුරු ප්‍රතිසංස්කරණ සඳහා ඓතිහාසික අවස්ථාවක් ලබා දෙයි” යනුවෙන් ශ්‍රී ලංකාව සඳහා ලෝක බැංකු අධ්‍යක්ෂ Faris H. Hadad-Zervos පැවසීය.

“CPF මෙම මාරුවට සහාය දක්වයි. ක්‍රමානුකූල ප්‍රවේශයක් හරහා, ලෝක බැංකු සමූහයේ උපායමාර්ගය මුල් ආර්ථික ස්ථායීකරණය, ව්‍යුහාත්මක ප්‍රතිසංස්කරණ සහ දුප්පතුන් සහ අවදානමට ලක්විය හැකි අය ආරක්ෂා කිරීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කරයි. තිරසාරව පැවතුනහොත්, මෙම ප්‍රතිසංස්කරණ මඟින් රට හරිත, ඔරොත්තු දෙන සහ සියල්ලන් ඇතුළත් සංවර්ධනයක් කරා යන මාවතට ආපසු ගෙන යා හැකිය.

“විශේෂයෙන්ම ආර්ථික අර්බුදයෙන් ගොඩ ඒමේදී ශක්තිමත් සහ නියැලී සිටින පෞද්ගලික අංශයක් ශ්‍රී ලංකාවට ඉතා වැදගත් වේ. අර්බුදයෙන් විපතට පත් වූ ජීවිත යළි ගොඩනැගීම සඳහා ශ්‍රී ලාංකිකයන්ට රැකියා සහ ජීවනෝපාය අවස්ථා කඩිනමින් අවශ්‍ය වේ” යනුවෙන් IFC දකුණු ආසියාවේ වැඩබලන කලාපීය අධ්‍යක්ෂ Shalabh Tandon පැවසීය.

මූලාශ්රය : Outlook

Translate