Home » ක්‍රිකට් ලෝක කුසලාන බලාපොරොත්තු සාර්ථක කර ගැනීමට ශ්‍රී ලංකාව නෙදර්ලන්තය අඩු ලකුණු ත්‍රාසජනක තරගයක
Featured Global News News Sports Sri Lanka

ක්‍රිකට් ලෝක කුසලාන බලාපොරොත්තු සාර්ථක කර ගැනීමට ශ්‍රී ලංකාව නෙදර්ලන්තය අඩු ලකුණු ත්‍රාසජනක තරගයක

ශ්‍රී ලංකාව ලෝක කුසලාන සුදුසුකම් ලැබීමේ තරඟාවලියේ පරිපූර්ණ වාර්තාවක් සමඟින් තරඟයට අවතීර්ණ වූ නමුත් බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් කණ්ඩායම ඔවුන්ගේ අවසන් තරඟයට ක්‍රීඩා කිරීමට නියමිත බැවින් ඊට පෙර ඕනෑම ස්ලිප් එකක් හානියක් විය හැකි බැවින් කල්පනාකාරී විය. ඔවුන් ස්කොට්ලන්තයට එරෙහිව කුඩා බියකින් දිවි ගලවා ගත් අතර, මුලින් 245 උප-පාර්ශ්වයක් ලෙස පෙනෙන දේ සාපේක්ෂ පහසුවකින් ආරක්ෂා කළහ. නමුත් ඔවුන් නෙදර්ලන්තයට එරෙහිව ලකුණු 67-5කට පැකිළෙන විට තත්ත්වය භයානක ලෙස පෙනුණි.

ලෝගන් වැන් බීක්, පැතුම් නිශ්ශංක දැවී යාමත් සමග පළමු පන්දුවෙන්ම කුණුවීම ආරම්භ විය. කඩුලු අඛණ්ඩව බිඳ වැටුණු අතර, ආරම්භක පිතිකරු දිමුත් කරුණාරත්න සටන් වැදුණද, විශාල පෙරළියක පාදයක් බිඳී යාමෙන් ඔහු දැවී ගිය විට, නිසි කඩා වැටීමක් කාඩ්පත් මත දිස් විය.

කෙසේ වෙතත්, පිරිනැමීමේ ග්‍රහණය ශ්‍රී ලංකාව දිරිමත් කරනු ඇත, ඔවුන්ගේ දඟ පන්දු යවන්නන් තරඟයේ කෙතරම් ප්‍රබලද යන්න සැලකිල්ලට ගෙන, ඔවුන්ට ලකුණු 200 දක්වා සටන් කිරීමට හැකි නම්, ඔවුන්ට බලාපොරොත්තුවක් ඇත.

ඒ දඟපන්දු යවන්නන්ට, විශේෂයෙන්ම ධනංජය ද සිල්වා ලකුණු 91ක් රැස් කළ නිසා ඔවුන්ට ස්තුති කරන්න සිදු වුණා. වනිඳු හසරංග සහ මහේෂ් තීක්ෂණ ලකුණු 20 බැගින් රැස් කළ අතර ශ්‍රී ලංකාව ලකුණු 213 දක්වා බිඳ වැටී තිබිණි.

නෙදර්ලන්ත ආරම්භක පිතිකරුවන් දෙදෙනාම දැවී ගිය විට, ශ්‍රී ලංකාව එය පහසු කරන බවක් පෙනෙන්නට තිබුණි. නමුත් ඇසෝසියේට් පැත්ත බිම තැබීම ප්‍රතික්ෂේප කළේය. වෙස්ලි බැරේසි සහ බාස් ද ලීඩ් අතර ලකුණු 77ක සබඳතාවක් ඔවුන්ව නැවත තරගයට ගෙන ගිය අතර, තරගයේ ඉතිරිව තිබූ ඕවර සමීකරණයෙන් ඉවතට ගෙන යාමට තරම් වේගවත් වේගයකින් ලකුණු පැමිණීමත් සමඟය.

නමුත් බරේසි ලකුණු 52කට දැවී ගිය අතර, පසුව දඟපන්දු යවන්නන් වගකීම භාර ගත්තේය. බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් පිලට එරෙහිව නෙදර්ලන්ත පිලේ වීරයකු වූ තේජා නිදමනුරුගේ පන්දුවකට හසරංග දැවී ගිය අතර තීක්ෂණ ඕවර දෙකකදී කඩුලු 3ක් දවා ගැනීමට පෙර යුරෝපීය පිල ලකුණු 133-7ක් ලෙස බිඳ වැටී සිටියේය.

ඔවුන්ගේ බලාපොරොත්තු නායක ස්කොට් එඩ්වර්ඩ්ස් මත රැඳුණු අතර ඔහු නායකයෙකුගේ පහරක් එල්ල කළේය. නමුත් ඔහු නොදැවී ලකුණු 67ක් ලබා සිටියදී සමහර දුර්වල ක්‍රිකට් නිසා නෙදර්ලන්තයට පාඩු විය. ලකුණු වේගය තවමත් ප්‍රශ්නයක් නොවීම නිසා ඔවුන් පන්දු රකින්නාගෙන් සමුගැනීමට තැත් කළ අතර, ෂරිස් අහමඩ් දුවද්දී දැවී යෑමක් දුටුවේය. අනතුරුව රයන් ක්ලයින් එම ඕවරයේ අවසන් පන්දුවේදී හසරංගට නිරාවරණය වෙමින් තනි ලකුණක් ලබා ගත් අතර පසුව ඔහු ගූග්ලි පන්දුවක් හමුවේ දැවී ගියේය.

අංක 11 ආර්යන් දත් පන්දු 26කට නිසිලෙස එල්ලී සිටි අතර නෙදර්ලන්තය සටනක බලාපොරොත්තුවක් ඇති කළ නමුත් සම්පූර්ණ, සෘජු දසුන් ශානකගේ පන්දුවකට ඔහුට පිළිතුරක් නොතිබූ අතර, ශ්‍රී ලංකාව ලකුණු 21ක ජයක් අත්කර ගත්තේය.

මෙම ප්‍රතිඵලය ලෝක කුසලාන සුදුසුකම් ලබාගැනීමේ ශ්‍රී ලංකාවේ බලාපොරොත්තුව ශක්තිමත් කරයි, ඔවුන් ඔවුන්ගේ මීළඟ තරගයේදී සිම්බාබ්වේ පරාජය කළහොත් එය බොහෝ දුරට ස්ථිර වනු ඇත. නෙදර්ලන්තය සඳහා, මෙය තරඟයේ දෙවන පරාජයක් වූ අතර, ඔවුන් වැරදි ආන්තිකයකින් තොරව ඉතිරි කර ඉන්දියාවට පැමිණීමට වෙනත් ප්‍රතිඵල මත රඳා පවතී.

මූලාශ්රය : Wisden

Translate

Featured