Home » ශ්‍රී ලංකාවට ආර්ථික වශයෙන් නැගී සිටීමට ඉන්දියාව අඛණ්ඩව උපකාර කරයි, නමුත් බීජිං සඳහා කොළඹගේ ආදරය ඉහළ යමින් පවතී
Featured Global News News Sri Lanka

ශ්‍රී ලංකාවට ආර්ථික වශයෙන් නැගී සිටීමට ඉන්දියාව අඛණ්ඩව උපකාර කරයි, නමුත් බීජිං සඳහා කොළඹගේ ආදරය ඉහළ යමින් පවතී

2022 ජුලි 09 වැනි දින ඉන්දියන් සාගර දූපත් රාජ්‍යයක් වන ශ්‍රී ලංකාවේ පෙර නොවූ විරූ වර්ධනයන් ලොවම දුටු දිනය වූයේ විශාල විරෝධතාකරුවන් පිරිසක් කොළඹ ජනාධිපති මන්දිරයට කඩා වැදී අවසානයේ එවකට ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ අවිධිමත් ලෙස මාලදිවයිනට පැන යාමට හේතු වූ දිනයයි. ඊට පස්සේ සිංගප්පූරුවට.

ගෝලීය වශයෙන් කීර්තිමත් ආර්ථික විද්‍යාඥයින් සහ බොහෝ ජාත්‍යන්තර සහ මූලෝපායික කටයුතු විශේෂඥයින්, ඉහළ යන අර්බුදය සම්බන්ධයෙන් චීනයට සහ එහි තීරය සහ මාර්ග මුලපිරීම (BRI) වෙත දෝෂාරෝපණය කළ අතර බීජිං ‘ණය උගුල් රාජ්‍යතාන්ත්‍රික කටයුතු’ සිදු කරන බවට චෝදනා කළහ. ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථිකය විනාශය කරා ගමන් කිරීමට හේතුව එම රටේ BRI ව්‍යාපෘතිවලින් පැන නැඟුණු චීන ණය බැලුම නිසා බව පණ්ඩිතයන් කිහිප දෙනෙක් ප්‍රකාශ කළහ. එම රටේ උද්ධමනය පාලනයෙන් තොර වූ අතර රට ඩොලර් බිලියන 50 ක විදේශ ණයක් පැහැර හරින ලදී.
කෙසේ වෙතත්, මේ සියල්ල සිදුවී වසරක් යන්නට මත්තෙන් ශ්‍රී ලංකාව යළිත් වරක් චීනය අතටම ගොස් ඇති බව පෙනේ.

චීනයේ දෙදින සංචාරයක් අතරතුර, ශ්‍රී ලංකාවේ විදේශ අමාත්‍ය අලි සබ්රි විදේශ අමාත්‍ය Qin Gang හමුවූ අතර, බීජිං විසින් නිකුත් කරන ලද ප්‍රකාශයකට අනුව, කොළඹ, BRI ව්‍යාපෘතිවල “සාර්ථකත්වය සහතික කරන” බවට පොරොන්දු විය. එක්-චීන ප්‍රතිපත්තියට සහ “ශ්‍රී ලංකාව සහ චීනය අතර ශක්තිමත් සහ ශක්තිමත් සබඳතා වැඩි දියුණු කිරීම සහ රාජ්‍යයෙන් රාජ්‍ය සබඳතා සඳහා ආදර්ශයක් තැබීම” සඳහා කටයුතු කිරීම.
එපමනක් නොව, “උසස් තත්ත්වයේ තීරය සහ මාර්ග සහයෝගීතාව” සඳහා වැඩ කිරීමට දෙරට ද සැලසුම් කර ඇත.
මුදල් අමාත්‍යවරයා සහ චීනයේ EXIM බැංකුවේ සභාපතිවරයා ද මුණගැසුණු Sabry, CNBC වෙත සම්මුඛ සාකච්ඡාවකට එක්වෙමින් කියා සිටියේ, චීනයට තම රටෙහි මීළඟ අදියරේ සංවර්ධනය සඳහා “උපකාර” කළ හැකි ආකාරය පිළිබඳව තම සහකරු සමඟ සාකච්ඡා කළ බවයි.
මෙම සතිය මුලදී, ශ්‍රී ලංකාවේ කැබිනට් මණ්ඩලය විශේෂ කැබිනට් රැස්වීමකදී දේශීය ණය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමේ වැඩසටහනක් අනුමත කළේය.

මේ අතර, ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථිකය ස්ථාවර කිරීම සඳහා ඉන්දියාව ඩොලර් බිලියන ගණනක් වැය කරයි. පසුගිය වසරේ පමණක් ඉන්දියාව බහු ණය මාර්ග සහ මුදල් ආධාර හරහා ශ්‍රී ලංකාවට ඩොලර් බිලියන 4 ක පමණ ආධාර ලබා දුන්නේය. මෙම වසරේ මාර්තු මාසයේදී නවදිල්ලිය විසින් 2022 මාර්තු මාසයේදී ලබා දුන් ඩොලර් බිලියන 1 ක ණය පහසුකමක කාලසීමාව 2024 මාර්තු දක්වා දීර්ඝ කරන ලදී. ඉන්දියාව එහි ‘අසල්වැසි පළමු’ ප්‍රතිපත්තිය හේතුවෙන් කොළඹට උදව් කරන බව පවසා ඇත. එහෙත් දේශපාලනික හෝ උපායමාර්ගික වේවා එහි ඇතැම් අවශ්‍යතා සඳහා එහි රජය ඉඩ ලබා නොදේ.
ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලෙන් (IMF) ඩොලර් බිලියන 2.9 ක් වටිනා ඇපදීමේ පැකේජයක් ලබා ගැනීමට ශ්‍රී ලංකාව සමත් වූයේ ඉන්දියාවේ දැඩි බලපෑම් හේතුවෙන් කොළඹ නව දිල්ලියට ස්තුති වන්ත විය. ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ පැකේජය මඟින් ශ්‍රී ලංකාව සිය ණය ප්‍රතිව්‍යුහගත කළ යුත්තේ ණයහිමියන් වන ඉන්දියාව, චීනය සහ ජපානය සමඟ සාකච්ඡා කිරීමෙනි.
සිය චීන සංචාරය අතරතුර තවත් සම්මුඛ සාකච්ඡාවකදී සබ්රි පවසා ඇත්තේ නව දිල්ලිය සහ බීජිං අතර වැඩෙන ආතතීන් තුළ කොළඹ මධ්‍යස්ථව පවතිනු ඇති බවත්, දෙරටටම එකිනෙකා සමඟ කතා කර ඔවුන්ගේ මතභේද විසඳා ගැනීමට අවශ්‍ය බවත්ය.
ගෝඨාභය බලයෙන් පහ කිරීමට පෙර පසුගිය රාජපක්ෂ පාලනය බීජිං දෙසට නැඹුරු වන අයුරු දැකගත හැකි වූ අතර, ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ යටතේද ඉන්දියාව තම අවශ්‍යතා ඉටුකර ගැනීමට දැඩි උත්සාහයක යෙදී සිටී. දෙමළ සංහිඳියාව පිළිබඳ ප්‍රශ්නය සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රී ලංකා ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ 13 වැනි සංශෝධනය ක්‍රියාත්මක කිරීමේ ඉන්දියාවේ දිගුකාලීන ඉල්ලීම සම්බන්ධයෙන් දෙපාර්ශ්වයටම “නැවත සිතීමට” සිදුවන බව වික්‍රමසිංහ රෙජීමය ඉන්දියාවට පැහැදිලි කර ඇත.
13 වැනි සංශෝධනය 1978 ශ්‍රී ලංකාවේ ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ කොටසක් බවට පත් වූයේ 1987 දී ඉන්දීය මැදිහත්වීමේ සෘජු ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ‘ඉන්දියා-ශ්‍රී ලංකා සාම ගිවිසුම’ යටතේය. එය ‘පළාත් සභා’ ඇති කිරීමට හේතු විය. රටේ දෙමළ ආධිපත්‍ය සහිත ප්‍රදේශවලින් සමන්විත උතුරු හා නැඟෙනහිර පළාත්වලට දේශපාලන බලතල බෙදා හැරීමේ යාන්ත්‍රණයක් පිහිටුවීම ගිවිසුමේ ප්‍රධාන අරමුණ විය. ඒ නිසා තමයි 13 වැනි සංශෝධනය ගෙනාවේ.
යුද්ධය පැවති කාලයේ ශ්‍රී ලංකාවේ ඉන්දීය ඔත්තු සේවාවලට දැන් පහසු ධාවනයක් නැත. පසුගිය වසරේ චීනයේ යුවාන් වැන්ග් 5 නෞකාව ශ්‍රී ලංකාවේ හම්බන්තොට වරායට පැමිණීම සම්බන්ධයෙන් ඉන්දියාව බරපතල කනස්සල්ල පළ කළේය.

බුද්ධි අංශවලට අනුව හම්බන්තොට වරාය හමුදා කඳවුරක් බවට සංවර්ධනය කිරීමට චීනය කිසිදු පියවරක් නොතබන අතර ශ්‍රී ලංකාව ඒ සම්බන්ධයෙන් නිහඬව සිටියි. නවදිල්ලියට උපායමාර්ගික වැදගත්කමක් ඇති ත්‍රිකුණාමල වරාය සංවර්ධනය සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රී ලංකාව ද ඉන්දියාවට සිය කැපවීම ලබා දී නැත.
හම්බන්තොට වරාය චීනය සිය BRI ව්‍යාපෘතියේ කොටසක් ලෙස සංවර්ධනය කළ දා සිට සෑම විටම ඉන්දියාවේ උපායමාර්ගික අවශ්‍යතා සඳහා ආරක්ෂක තර්ජනයක් විය. 2017 දී, ශ්‍රී ලංකාව සිය ණය ආපසු ගෙවීමේ පොරොන්දු ඉටු කිරීමට අපොහොසත් වූ බැවින්, වරාය වසර 99 ක බදු පදනම මත චීනයට ලබා දෙන ලදී.
2021 දී, කොළඹ වරායේ නැගෙනහිර බහාලුම් පර්යන්තය සංවර්ධනය කිරීමේ උපායමාර්ගික ව්‍යාපෘතියක් ලබා ගැනීමට ඉන්දියාව අසමත් වූ අතර එය රජයට රජයට ගනුදෙනුවක් වූ අතර ඒ වෙනුවට බටහිර බහාලුම් පර්යන්තය පුද්ගලික මාර්ගයක් යටතේ පවරා දුන් අතර එය Adani සමූහයට ගියේය. .
අනෙක් අතට, චීනය ඉන්දියන් සාගරයේ හෙක්ටයාර 269ක භූමි ප්‍රමාණයක් නැවත අත්පත් කර ගනිමින් ශ්‍රී ලංකාවේ අගනුවර වන කොළඹ වරාය නගරය (PCC) වැනි දැවැන්ත නගර සංවර්ධනය කර ඇත.
Port City Colombo යනු ශ්‍රී ලංකා රජය සහ CHEC Port City Colombo පුද්ගලික සමාගම අතර රාජ්‍ය-පෞද්ගලික හවුල් ව්‍යාපෘතියකි. BRI හි ප්‍රමුඛයා වන චීනයේ රාජ්‍ය චයිනා කොමියුනිකේෂන් කන්ස්ට්‍රක්ෂන් සමාගමේ (CCCC) අනුබද්ධිත සමාගමක් වන Ltd.
ආරක්ෂක දෘෂ්ටිකෝණයකින්, ඉන්දියාව චීනය එහි වැඩෙන පැවැත්ම සහ එය ඉන්දියාවේ ජාතික ආරක්ෂාවට එල්ල කරන තර්ජනය පිළිබඳ ගැටළුව මතු කර ඇත. ඉන්දීය නාවික හමුදා ප්‍රධානී අද්මිරාල් හරි කුමාර් සහ ගුවන් හමුදාපති වීආර් චෞධාරි යන මහත්වරුන් මේ වසරේ ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණ ඇත. චෞධාරි ශ්‍රී ලංකා ගුවන් හමුදාවට AN-32 ප්‍රොපෙලර් පවා ලබා දුන්නේය.
වික්‍රමසිංහ ලබන මාසයේදී ඉන්දියාවේ සංචාරයක නිරත වීමට නියමිතයි. මෙය ශ්‍රී ලංකාවේ ජනාධිපතිවරයා ලෙස ඔහුගේ පළමු ඉන්දීය සංචාරය වේ. අසල්වාසී දෙපිරිස අතර කොළඹ සිය අවශ්‍යතා සමතුලිත කරන්නේ කෙසේදැයි දෙපාර්ශවයම සාකච්ඡා කරනු ඇත.

මූලාශ්රය : Abplive

Translate

Featured