Home » ශ්‍රීලංකන් ගුවන් සේවයේ සේවකයන් 6000කගේ රැකියා අවදානමේ ඇතැයි රජය කියයි
Featured Global News News Sri Lanka Technology

ශ්‍රීලංකන් ගුවන් සේවයේ සේවකයන් 6000කගේ රැකියා අවදානමේ ඇතැයි රජය කියයි

අද (30) ජනාධිපති මාධ්‍ය මධ්‍යස්ථානයේ පැවති මාධ්‍ය හමුවකට එක්වෙමින් වරාය හා සිවිල් ගුවන්සේවා අමාත්‍ය නිමල් සිරිපාල ද සිල්වා මහතා කඩිනම් ප්‍රතිව්‍යුහගත ක්‍රියාමාර්ග ක්‍රියාත්මක නොකළහොත් ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් සේවයේ සේවකයින් 6000 කට ආසන්න පිරිසකට රැකියා අහිමි විය හැකි බවට කනස්සල්ල පළ කළේය.

ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් සමාගමට සිදුවන මූල්‍ය අලාභය රජයට දරාගත නොහැකි බවත් තවදුරටත් බදුගෙවන්නන්ගේ මුදල් මෙලෙස භාවිත කිරීම අසාධාරණ බවත් අමාත්‍යවරයා අවධාරණය කළේය.

තත්ත්වය විසඳීම සඳහා, ස්ථාවර රටක් ගොඩනැගීම සඳහා ඔවුන්ගේ කැපවීමේ කොටසක් ලෙස ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමේ ක්‍රියාවලිය විනිවිදභාවයෙන් යුතුව පැවැත්වීමේ අරමුණින් ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය විශේෂඥයින්ගේ සහාය ලබා ගැනීමට රජය දැනටමත් උත්සාහයන් ආරම්භ කර ඇත.

මෙම මාධ්‍ය හමුව අමතමින් අමාත්‍ය නිමල් සිරිපාල ද සිල්වා මහතා මෙසේද පැවසීය.

“වසර ගණනාවකට පෙර අපගේ ජාතික ගුවන් සේවය ලෙස ස්ථාපිත වූ ශ්‍රීලංකන් ගුවන් සේවයට හිමිවන්නේ සුවිශේෂී ස්ථානයක්. රු. එමිරේට්ස් ගුවන් සේවයේ පාලනය යටතේ පැවති කාලසීමාව තුළ රුපියල් මිලියන 30 ක ලාභයක් ලබා ගැනීමට නොහැකි වී තිබේ.

ගුවන් සේවයට මූලික වශයෙන් අරමුදල් සපයනු ලබන්නේ කිසිදා ගුවන් ගමන් අත්දැකීමක් නොමැති සාමාන්‍ය පුරවැසියන්ගේ බදු මගිනි. අපේම ජාතික ගුවන් සේවයක් තිබීම ගැන අපි ආඩම්බර වෙමු, නමුත් එය නඩත්තු කිරීම හා සම්බන්ධ පිරිවැය යුක්ති සහගත දැයි අප ප්‍රශ්න කළ යුතුය.

වර්තමානයේ ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් සමාගම ඇමෙරිකානු ඩොලර් බිලියන 1.2 ක ණයක් දරයි. දේශීය රාජ්‍ය බැංකු ඇතුළු විවිධ සංවිධානවලට ජාත්‍යන්තර බැඳුම්කර සහ කල්බදු ගුවන් යානා සඳහා හිඟ ගෙවීම් ආවරණය කිරීමට සිදුවී ඇත.

මීට අමතරව, අපි නොගෙවූ ඉන්ධන බිල්පත් එකතු කර ඇත. මෙතරම් විශාල ණයක් යටතේ ගුවන් සේවයක් පවත්වාගෙන යාම දරාගත නොහැක.

විදේශ විනිමය දුෂ්කරතා ඇතුළු ආර්ථික අභියෝග නිසා රජයට පසුගිය කාලයේ දී මෙන් පාඩු සඳහා මුල්‍ය ආධාර ලබාදීමට නොහැකි වී තිබේ. මෙම ප්‍රවේශය තවදුරටත් සාධාරණ නොවන අතර එය ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් සේවය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමට තීරණය කිරීමට හේතු විය. ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමේ සැලැස්ම මගින් රජයට 51% ක කොටසක් රඳවා තබා ගත යුතු අතර ඉතිරි 49% වෙනත් ආයෝජකයෙකුට පිරිනැමීමට නියමිතය.

ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් සේවය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමේ ක්‍රියාවලියට අදාළ යෝජනාව අමාත්‍ය මණ්ඩලයට ඉදිරිපත් කරනු ලැබුවේ මීට මාස හයකට පෙරය. ගොඩබිම් මෙහෙයුම් සහ ශ්‍රී ලංකන් කේටරින් සමාගම හරහා යම් ලාභයක් උපයා ගත්තද, ගුවන් සමාගමේ පාඩු පියවීමට ඒවා ප්‍රමාණවත් නොවේ.

කොටස් වෙන් වෙන්ව විකිණීමේ අවශ්‍යතාවය සහ කැබිනට් මණ්ඩලයට ඉදිරිපත් කළ සංදේශය සලකා බලා මුදල් අමාත්‍යාංශය හරහා ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය විශේෂඥයින් වෙත යෝජනා මාලාවක් ඉදිරිපත් කර ඇත. මෙම ක්‍රියාවලියේ ප්‍රතිලාභ විනිවිදභාවයෙන් උපරිම කිරීමට අපි කැපවී සිටිමු.

ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් සේවයේ ප්‍රතිව්‍යුහගතකරණය ඉදිරි මාස හය ඇතුළත නිම කිරීමට අපේක්ෂා කෙරේ. සේවකයින්ගේ අයිතිවාසිකම් ආරක්ෂා කරන කොන්දේසි යටතේ එය හඳුනාගත් ආයෝජකයා වෙත මාරු කරනු ලැබේ. මෙම මුලපිරීම තුළින් ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් සමාගමේ කාර්ය සාධනය ඉහළ නැංවීමට අපි අපේක්ෂා කරමු. මෙම කාර්යය කඩිනමින් ඉටු කිරීමට අපොහොසත් වීමෙන් ආසන්න වශයෙන් 6000 සේවකයින්ගේ රැකියා අවදානමට ලක් වේ.

COVID-19 වසංගතය හේතුවෙන් ලොව පුරා ගුවන් සේවා කර්මාන්තය දැඩි පසුබෑමකට ලක් විය. සංචාරකයින් රටවල් නැරඹීම නැවැත්වූ අතර බොහෝ ජාතීන්ට ඔවුන්ගේ ගුවන් යානා ගොඩබෑමට සිදු විය. ඇත්ත වශයෙන්ම, කටාර් එයාර්වේස් පවා ගුවන් නියමුවන් 72 ක් දොට්ට දැමීමට සිදු විය. ඊට වෙනස්ව, අපගේ ගුවන් නියමුවන් ක්‍රියාශීලීව පියාසර නොකරන විට පවා ඔවුන්ගේ වැටුපෙන් අඩක් ලැබීමට අපගේ රජය සහතික විය.

මෙම අභිනය මෙහෙයවනු ලැබුවේ මානුෂීය ප්‍රවේශයක් මගිනි.

COVID-19 වසංගතයෙන් පසුව, සංචාරක පැමිණීමේ අඩුවීමක් ඇතුළුව අප රට දැවැන්ත අභියෝගවලට මුහුණ දුන්නේය. කෙසේ වෙතත්, ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාගේ නායකත්වය යටතේ රජය මෙම දුෂ්කරතා මඟහරවා ගනිමින් ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් සේවයේ උත්සාහය තුළින් සංචාරක ව්‍යාපාරය නැවත පණ ගැන්වීය. ඒ නිසා සංචාරකයන් ටිකෙන් ටික අපේ රටට එන්න පටන් ගත්තා.”

මූලාශ්රය : Newswire

Translate