Home » ඩීඩීආර් සඳහා සේවක අර්ථසාධක අරමුදලේ ප්‍රතිලාභීන්ගේ කැමැත්ත නොමැතිකම ශ්‍රී ලංකා කෝපීඑෆ් විසින් විසඳයි
Featured Global News News Sri Lanka

ඩීඩීආර් සඳහා සේවක අර්ථසාධක අරමුදලේ ප්‍රතිලාභීන්ගේ කැමැත්ත නොමැතිකම ශ්‍රී ලංකා කෝපීඑෆ් විසින් විසඳයි

සැලසුම්ගත දේශීය ණය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමේ සැලැස්මක් සඳහා රැකියා අර්ථසාධක අරමුදලේ ප්‍රතිලාභීන්ගේ කැමැත්ත නොමැතිකම පිළිබඳව ශ්‍රී ලංකා පාර්ලිමේන්තුවේ රාජ්‍ය මුදල් පිළිබඳ කාරක සභාව (CoPF) සාකච්ඡා කර ඇති බව එහි සභාපති හර්ෂ ද සිල්වා මහතා පවසයි.

“…#COPF රැස්වීමේදී #DDO සැලැස්ම ගැන සාකච්ඡා කළ නමුත් තැන්පත්කරුවන්ගේ කැමැත්ත සැලකිල්ලට නොගෙන සුපිරි විශ්‍රාමික අරමුදල් esp #EPF මත බර පැටවීම පිළිබඳ කනස්සල්ල මතු විය. අපි මේ ප්‍රශ්නය සොයා බලමු,” ද සිල්වා twitter.com සටහනක් තබමින් පැවසීය.

“පවතින ආතතිය සහ අක්‍රීය ණය හේතුවෙන් බැංකු බැහැර කර ඇති අතර, වැඩි බරක් දරන EPF/ETF, විභව අවස්ථා අලාභයකට මුහුණ දෙන අතර ජනතාවගේ ජීවිත ඉතුරුම් කෙරෙහි බලපාන තීරණ සම්බන්ධයෙන් ප්‍රකාශයක් නොමැත. මෙය # සාධාරණත්වය සහ # විනිවිදභාවය පිළිබඳ ප්‍රශ්න මතු කරයි.

විදේශ විනිමය හිඟය සහ ක්ෂයවීම් අවුලුවාලීම සඳහා උද්ධමනකාරී විවෘත වෙලඳපොල මෙහෙයුම් ක්‍රියාත්මක කරන මහ බැංකුව විසින් එහි කළමණාකරු විසින් එහි මුදල් දිගු කාලීනව රජයේ සුරැකුම්පත්වල ආයෝජනය කර ඇති ශ්‍රී ලංකාවේ EPF දිගුකාලීනව ‘කැප්ටිව් අරමුදලක්’ ලෙස හැඳින්වේ.

ශ්‍රී ලංකාව විසින් ණය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමේ උපාය මාර්ගයක් එළිදක්වන ලද අතර එයට EPf සහ සමහර විට ETF කල්පිරීම දීර්ඝ කිරීම ඇතුළත් වන අතර එමඟින් කල් පිරෙන සහ නව ණය සීමාව දළ මූල්‍ය අවශ්‍යතා (GFN) මත ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ සීමාවක් සපුරාලීම සඳහා සියයට 12 ත් 9 ත් අතර පොලියක් ලැබෙනු ඇත.

මහ බැංකුව, අතීතයේ දී GFN (මිලදී ගත් කල් පිරෙන ණය) මුද්‍රණය කරන ලද මුදල් අර්බුද අවුලුවා ඇති අතර ආර්ථික විද්‍යාඥයින් අයවැය හිඟය සම්බන්ධයෙන් දොස් පවරන ලදී. බංග්ලාදේශයේ මහ බැංකුව දැන් බාහිර ස්ථාවරත්වය අවුලුවාලීමට සහ ටකා ක්ෂය කිරීමට වසර 25 ක කල් පිරෙන ණය මිලදී ගනිමින් සිටී.

මුදල් නිකුතුවේ ඒකාධිකාරයක් ඇති මහ බැංකුවක්, අනුපාත අඩු කිරීම් බලාත්මක කිරීමට සහ විදේශ විනිමය හිඟය, මුදල් අර්බුද ඇති කිරීමට සහ මිනිසුන්ගේ ඉතුරුම් පුම්බා ඔවුන් දරිද්‍රතාවයට තල්ලු කිරීමට මුදල් එන්නත් කළ හැකි එකම ආයතනයයි.

කෙසේ වෙතත්, ජාමූඅ විසින් තීරණය කර ඇති GFN ඉලක්ක සපුරාලීමට ශ්‍රී ලංකාවට දැන් සිදුවී ඇත, එය ණය ‘තිරසාර’ බවට පත් කර බංකොලොත් භාවය වර්ධනය කරයි.

වත්මන් මහ බැංකු අධිපති නන්දලාල් වීරසිංහ මහතා සේවක අර්ථසාධක අරමුදලේ සැබෑ වටිනාකම මෙන්ම බැංකු තැන්පතු ද ඉහළ නංවමින් ඩොලර් 360 සිට 310/320 දක්වා මුදල් ඒකකය භාර ගන්නා විට අගය කර ඇත.

කෙසේ වෙතත්, වැඩි මූල්‍ය ස්ථාවරත්වයක් ඇති රටවල ඉලක්කය මෙන් දෙතුන් ගුණයක ඉහළ උද්ධමන ඉලක්කයක් ඒජන්සිය සතුව ඇති අතර, එය රබර් මුද්‍රා තැබීමට නීති සම්පාදකයින් පොළඹවා ගත හැකි බව විචාරකයෝ පවසති.

“#lka ආර්ථිකය ස්ථාවර කිරීමට සහ පුනර්ජීවනය කිරීමට @CBSL සහ # භාණ්ඩාගාර නිලධාරීන්ගේ වෙහෙස නොබලා උත්සාහය අපි අගය කරමු” යනුවෙන් ද සිල්වා ලිවීය.

“කෙසේ වෙතත්, අධි වාර්ෂික අරමුදල් #EPF #ETF තැන්පත්කරුවන්ගේ ගැටළු විසඳීම, කැමැත්ත සහතික කිරීම සහ වඩාත් සමබර බර බෙදාගැනීමේ ප්‍රවේශයක් ගවේෂණය කිරීම ඉතා වැදගත් වේ.”

සේවක අර්ථසාධක අරමුදලට දැන් සියයට 14ක බද්දක් පනවා ඇති අතර එය බැංකුවලට වඩා බෙහෙවින් අඩු වන අතර එම දීමනාව භාර නොගන්නා අයට රජය විසින් සියයට 30 දක්වා බද්ද වැඩි කළ හැකි බව නිලධාරීහු පවසති.

මූලාශ්රය : Economynext

Translate