Home » ශ්‍රී ලංකා විපක්ෂය SOE ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමේදී වඩාත් විනිවිදභාවයක් ඉල්ලා සිටී
Featured Global News News Politics

ශ්‍රී ලංකා විපක්ෂය SOE ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමේදී වඩාත් විනිවිදභාවයක් ඉල්ලා සිටී

ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රධාන විපක්ෂය වන සමගි ජන බලවේගය විශ්වාස කරන්නේ රජය සතු ව්‍යවසාය (SOEs) ප්‍රතිව්‍යුහගත කළ යුතු නමුත් ටෙන්ඩර් පටිපාටිය අනුගමනය කරන තාක් කල් පමණක් බව විශ්වාස කරන බව පක්‍ෂ ප්‍රකාශකයෙක් කියා සිටියේ රජය සිය ගනුදෙනු සම්බන්ධයෙන් විනිවිදභාවයෙන් කටයුතු නොකරන බවට චෝදනා කරමිනි.

SJB ව්‍යවස්ථාදායකයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී හර්ෂණ රාජකරුණා ජුනි 02 සිකුරාදා මාධ්‍යවේදීන් අමතමින් කියා සිටියේ ආර්ථික ප්‍රතිසංස්කරණ නාමයෙන් SOE ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමේ මුවාවෙන් ගනුදෙනු සිදුවෙමින් පවතින බවයි.

මන්ත්‍රීවරයා කියා සිටියේ කොළඹ වරායේ අක්කර 14ක් කිසිදු ටෙන්ඩර් ක්‍රියාවලියකින් තොරව චීන සමාගමකට පවරා දී ඇති බවයි.

“පෙනෙන විදිහට, ශ්‍රී ලංකා ටෙලිකොම් (SLT) සහ ශ්‍රී ලංකා රක්ෂණ සංස්ථාව (SLIC) ලබා ගත යුත්තේ කාටද යන්න දැනටමත් තීරණය කර ඇත,” ඔහු කියා සිටියේය.

මන්ත්‍රීවරයා හිමිකම් පෑම සඳහා කිසිදු සාක්ෂියක්, වාර්තා චිත්‍රපටයක් හෝ වෙනත් ආකාරයකින් ඉදිරිපත් කළේ නැත.

“ලාබ ලබන ආයතන මිතුරන්ට භාරදීම ගැන කනස්සල්ලක් තිබෙනවා. මේකට විරුද්ධව SJB නැගී සිටිනවා” රාජකරුණා කීවේය.

“පක්ෂයක් ලෙස අපි විශ්වාස කරන්නේ රාජ්‍ය ව්‍යවසාය ප්‍රතිව්‍යුහගත කළ යුතු බවයි. නමුත් විනිවිදභාවයක් තිබිය යුතුයි. ටෙන්ඩර් ක්‍රියාවලියක් පැවැත්විය යුතුයි,” ඔහු පැවසීය.

SJB හි විවේචකයින් පවසන්නේ පෞද්ගලීකරණය සඳහා වාමාංශික සුභාෂිතයක් වන “ජාතික වත්කම් විකුණන්නේ නැත” යන ජනප්‍රිය ආස්ථානයන් ගන්නා අතරම ශ්‍රී ලංකාව එහි පවතින අර්බුදයෙන් ගොඩ ඒමට අවශ්‍ය ප්‍රතිසංස්කරණවලට සහාය වීමේ ස්ථාවරයක පක්ෂය රැඳී සිටින බවයි. දේශපාලන විශ්ලේෂකයින් පවසන්නේ 2022 මහජන විරෝධතා ඉක්බිතිව වාමාංශික ජාතික ජන බලය (NPP) නැගීමත් සමඟ, වඩාත් මූල්‍යමය වශයෙන් මධ්‍යයේ දකුණේ SJB හට සිය දේශපාලන අනන්‍යතාවය නැවත සකස් කිරීමට සිදුවී ඇති බවයි.

මෙය ක්‍ෂේත්‍ර හරහා රාජ්‍ය ව්‍යවසාය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමේ සැලසුම් ප්‍රකාශයට පත් කර ඇති ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහගේ පරිපාලනය විසින් යෝජනා කරන ලද වේගවත් ප්‍රතිසංස්කරණවල පසුබිමකට එරෙහිව ය.

අධ්‍යාපනය වැනි සේවාවන් සැපයීම සහ නීතිය හා සාමය ආරක්ෂා කිරීම රාජ්‍යයේ වරම වන බැවින් රාජ්‍යයට ව්‍යාපාර කිරීමේ ව්‍යාපාරයක් නොමැති බව වික්‍රමසිංහම පවසා ඇත.

ජූනි 01 බ්‍රහස්පතින්දා රූපවාහිනිය ඔස්සේ ජාතිය අමතමින් වික්‍රමසිංහ පැවසුවේ මේ වන විට ආර්ථිකයේ අංශ 33 ක රාජ්‍ය ව්‍යවසායන් 430 ක් ක්‍රියාත්මක වන බවයි. මෙම සමාගම් ශ්‍රී ලංකාවේ ජනගහනයෙන් සියයට හයක් සේවයේ යොදවා ඇති නමුත් ඒවායින් බොහොමයක් පුද්ගලික ආයෝජනවලට බාධා කරමින් වෙළඳපොලේ ඒකාධිකාරී තනතුරු ලබාගෙන ඇති බව ඔහු පැවසීය. මිල නියම කිරීම, අකාර්යක්ෂම කළමනාකරණය සහ දුර්වල ව්‍යවසායකත්වය රාජ්‍ය මූල්‍ය දුර්වල කර ඇති අතර, මෙම ආයතන බදු ගෙවන්නා මත යැපෙන ජාතික බරක් බවට පත් කර ඇති බව ඔහු පැවසීය.

“විශේෂයෙන්, ලංකා ඛනිජ තෙල් සංස්ථාව, ලංකා විදුලිබල මණ්ඩලය සහ ශ්‍රීලංකන් එයාර් ලයින්ස් වැනි ආයතන සැලකිය යුතු මෙහෙයුම් පාඩු ලබා ඇති අතර එය 2021 දී රටේ දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් (GDP) සියයට 1.6 ට සමාන වේ. මිලියන 22 ක ජනතාව මත බර පැටවීම අසාධාරණ ය. මෙම ණය සමඟ ශ්‍රී ලංකාව. මෙම ව්‍යවසායවල පෙරළිය සහ සාර්ථකත්වය සහතික කිරීම සඳහා අපගේ රාජ්‍ය ව්‍යවසාය තුළ අවශ්‍ය ප්‍රතිසංස්කරණ අප විසින් කඩිනමින් සිදු කළ යුතුය.

“අපි දැනටමත් රාජ්‍ය ව්‍යවසායන් සඳහා ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමේ සැලැස්මක් සකස් කිරීම ආරම්භ කර තිබෙනවා. මීට අමතරව, මෙම ව්‍යවසායන්හි ප්‍රධාන නිලධාරීන් ඔවුන්ගේ කාර්ය සාධනය වැඩිදියුණු කිරීමට කැපවී සිටිනු ඇතැයි අපි අපේක්ෂා කරමු. ඔවුන් වෙත පැවරී ඇති වාර්ෂික ඉලක්ක සපුරා ගැනීමට ඔවුන් අපොහොසත් වුවහොත් ඔවුන් වෙනුවට වඩාත් සුදුසු අපේක්ෂකයින් පත් කිරීමට අපි පසුබට නොවෙමු. ” ජනාධිපතිවරයා පැවසීය.

2023 මාර්තු මාසයේ ප්‍රකාශයකට අනුව පහත SOEs හත රාජ්‍ය සතු කොටස් ඉවත් කිරීමකට භාජනය වන බව වාර්තා විය.

සීමාසහිත Sri Lankan Catering Ltd ඇතුළුව ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් සමාගම
ශ්‍රී ලංකා ටෙලිකොම් පීඑල්සී
සීමාසහිත ශ්‍රී ලංකා රක්ෂණ සංස්ථාව
Canwill Holdings Pvt. Ltd., (Grand Hyatt Hotel)
සීමාසහිත Hotel Developers Lanka, (Hilton Hotel Colombo),
Litro Gas Lanka Ltd, Litro Gas Terminals (Pvt) Ltd., (LPG සිල්ලර වෙළඳාම) ඇතුළුව.
ලංකා හොස්පිට්ල් කෝපරේෂන් පීඑල්සී
මුදල්, ආර්ථික ස්ථායීකරණ සහ ජාතික ප්‍රතිපත්ති අමාත්‍යාංශයේ රජය සතු ව්‍යවසාය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමේ ඒකකය එම ක්‍රියාවලිය අධීක්‍ෂණය කිරීමට නියමිත බව නිවේදනයක දැක්වෙයි.

ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමේ ක්‍රියාවලියේ විනිවිද භාවයක් නොමැති බවට SJB සහ අනෙකුත් විරුද්ධ පක්ෂ රජයට චෝදනා කරයි.

රාජකරුණා මන්ත්‍රීවරයා පැවසුවේ SJB යටි ගනුදෙනුවලට ඉඩ නොදෙන බවයි.

“අපි අපේ ඇස් විශාල ලෙස විවෘත කර ඇත,” ඔහු පැවසීය.

මූලාශ්රය : EN

Translate