Home » පාරාදීසයට ආපසු යන්න: ශ්‍රී ලංකාව වඩාත් පරිවර්තනීය නිවර්තන කලාපයක් ලෙස පවතින්නේ ඇයි
Featured Global News News Travel

පාරාදීසයට ආපසු යන්න: ශ්‍රී ලංකාව වඩාත් පරිවර්තනීය නිවර්තන කලාපයක් ලෙස පවතින්නේ ඇයි

මම සොයන පාරාදීස දිවයින ශ්‍රී ලංකාවයි. තල් දෙපස වෙරළ තීරයන්, හරස්කඩකින් යුත් කුඹුරු සහ තේ මංපෙත්, ආදම්ගේ කඳු මුදුන සහ එහි බෞද්ධ වන්දනා ගමන්, සම පිපෙන තෙතමනය සහ තාපය, හිබිස්කස් සහ ඉඟුරු සුවඳ, ආහාර – පැපොල් සහ මැංගුස්, පැණිරස, ඇලෙන සුළු භූ දර්ශනයක් බත් සහ කකුළු ව්‍යංජන. සමස්තයක් වශයෙන්, එය ඉතා ආකර්ෂණීයයි. අමංගල්ල නිවාඩු නිකේතනයේ නිදන කාමරයේ, වේවැල් රසිකයාගේ සුසුම් හඬින්, හවස වැස්ස ෆ්‍රැන්ජිපානි මත වදිද්දී, නිදාගෙන සිතන්නට නොහැකිව, කම්මැලි ලෙස, ‘ඇයි ජෙට්ලැග්ට මෙය සැමවිටම දැනෙන්නේ නැත්තේ? යහපත?’

ඓතිහාසික ගාලු නගරයේ ආකර්ෂණීය සන්ධිස්ථානයක් වන අමංගල්ලට වඩා දිවයිනේ ජීවිතයේ මුල් දිනවලට හුරු වීමට වඩා හොඳ මාර්ගයක් නොමැත. උදෑසන යෝගයෙන් සහ උදෑසන ආහාරයට පෙර පිහිනමින් හරිත ස්ලේට් තටාකයේ, නැවුම් ඉඟුරු තේ සමඟින් පසුව ඔබ එනතුරු බලා සිටී – මුළු ස්ථානයම අවංක සහ අලංකාර යහපැවැත්ම පිළිබඳ හැඟීමක් විදහා දක්වයි. දිගුකාලීන ස්පා චිකිත්සකයෙකු වන රාජු ඔබට ඔහුගේ ගැඹුරු පටක සම්බාහනය ලබා දෙන තෙක් රැඳී සිටින්න, එවිට ඔබ ඇටකටු නැති බවක් දැනේ.

සතියක් පුරා දිවයින තරණය කරමින්, මගේ රියදුරු නලින් සමඟ විශාල කාලයක් ගත වේ; මගේ සංචාරයේ අනිවාර්ය අංගයක් සහ මෘදුකම පුද්ගලාරෝපණය කරන ලද අතර, වඩාත්ම අපූරු මාර්ගෝපදේශය ගැන සඳහන් නොකරන්න. ඔහු දිය ඇලි නැරඹීමට අපව ඉවතට තල්ලු කරයි, මාර්ගය දිගේ ස්ඵටික මිලදී ගැනීමට හොඳම ස්ථාන සොයමින් (දිවයින එහි රෝස ක්වාර්ට්ස් සහ ඇමතීස්ට් සඳහා ප්‍රසිද්ධය, සමහර බරපතල නිල් මැණික් සමඟ).

නලින් මට පාර දිගේ පෙන්වන එතරම් ප්‍රසිද්ධ නැති පන්සල්වලදී, ඔහු මට ඔහුගේ බෞද්ධ විශ්වාසයන් ගැන දැනුවත් කළේය, යාඥා කරන ආකාරය මට පෙන්වා දී පූජකයන්ගෙන් ආශීර්වාද ලබා ගැනීමට මා රැගෙන ගියේය (තවමත් මාස ගණනාවක් නොවැටුණු තැඹිලි නූල් වළල්ලක්. පසු).

අපි බෙන්තොට අසල කලපු ගම්මානයේ පාර අයිනේ ඇති කුඩා කඩයකින් අලංකාර අතින් සාදන ලද වේවැල් සහ උණ බම්බු ගෘහ භාණ්ඩ පරීක්ෂා කරන්නෙමු (සහ මේස කිහිපයක් ඇසුරුම් කර ඒවා නැවත ලන්ඩනයට යැවීමට පවා සමත් වෙමු), මම සමහර ස්ථානවල නතර වන විට නලින් ගෞරවනීය ඉවසීම ප්‍රදර්ශනය කරයි. රට පුරා විසිරී ඇති විවිධ Wes Anderson-esque දුම්රිය ස්ථාන. අනපේක්ෂිත ප්‍රසාද දීමනාවක් නම්, අපි මධ්‍යම කඳුකරයට පහර දෙන විට, අපි තවදුරටත් අභ්‍යන්තරයට සහ ඉහළට, පාහේ වලාකුළු තුළට ගියත්, මෝටර් රථයේ ඇති විශිෂ්ට wi-fi වේ. මෙහි, නවාතැන් ගැනීමට වඩාත්ම චරිතාංග ස්ථානය වන්නේ කීර්තිමත් ටියර්ඩ්‍රොප් හෝටල් සමූහය විසින් කළමනාකරණය කරන නයින් ස්කයිස් ය. ඇල්ල අසල දෙමෝදර වතුයායේ, එම කතන්දර පොත් දුම්රිය නැවතුම්පොළවල්වලින් වඩාත් අලංකාරයට ඉහළින් පිහිටා ඇති අතර, එය අනන්ත තටාකයෙන් වඩාත් හොඳින් ගන්නා ලද තේ-පැලෑටිවලින් වැසී ගිය කඳුකරයේ සිත් ඇදගන්නාසුළු දසුන් සපයයි.

එසේත් නැතිනම් ඔබට තේ මංපෙත්වල සම්පූර්ණයෙන්ම ගිලී සිටිය හැකිය – එය නිමක් නැතිව හරිත එය වැඩිදියුණු කළ යථාර්ථයක් බඳුය – වර්ජිනස් කඳු දිගේ ගමන් කිරීම. වියරුවෙන් සිටින හෝ විචිත්‍රවත් ස්වභාවිකත්වය අත්විඳීමට කැමති අයට, මෙය නිසැකවම විය යුතුය. මෙනු තේරීම් ප්‍රණීත ගොවිපල සිට මේස යථාර්ථයන්ට සීමා වේ – එයින් අදහස් කරන්නේ නැවුම් සහ දේශීය, සරලව සහ බහුල ලෙස පිසූ ඕනෑම දෙයක්. එම ස්ථානයට දුර්වල කාලානුරූපී චමත්කාරයක් ද ඇත. ඒ සියල්ල ගෙවී ගිය දින, පෝස්ටර් හතරේ ඇඳන් මත සිහින මැවීම, ක්‍රොකට් තණකොළ මත සෙල්ලම් කිරීම හෝ ලෝකයේ හොඳම අර්ල් ග්‍රේ රස විඳීම ගැන ය. සන්ධ්‍යා කාලයේදී උණුවතුර බෝතල් ඔබේ ඇඳට එබූ විට සතුට සම්පූර්ණ වේ.

නමුත් ඊටත් වඩා ප්‍රීතිමත් දුරස්ථභාවයක් සහ නිසි අධ්‍යාත්මික ගැලවීමක් ඇඩම්ස් පීක්ට ආසන්නයේ ඇති අනෙක් ටියර්ඩ්‍රොප් හෝටලය වන කැමිලියා හිල්ස් හි බලා සිටී. ඔබේ ජීවිතයේ කවදා හෝ ඔබ මෙම පූජනීය කන්ද තරණය කළ යුතුය: එහි සිසිල් අඩි 7,359 උන්නතාංශය, ලෝකයේ පෞරාණික ආශ්චර්යයකි. එහි ආධ්‍යාත්මික බර සම්පූර්ණයෙන් ග්‍රහණය කර ගැනීම දුෂ්කර ය, මන්ද යත්, ශිඛරයේදී බුදුන් වහන්සේ විසින්ම දිවයිනට කළ අවසන් චාරිකා තුනකදී කරන ලද පා සලකුණක් බව පැවසේ. ඒදන් උයනෙන් පිටුවහල් කිරීමෙන් පසු ආදම් යවන ලද්දේ මෙතැනට බවද ජනප්‍රවාදයේ සඳහන් වේ. ඔබ කුමක් විශ්වාස කළත්, මෙය පරිකල්පනයට බල කරන ස්ථානයකි. සෑම පුර පසළොස්වක පොහොයකම, ඔබට කඳු මුදුනේ වන්දනා ගමනක් කළ හැකිය, පැගෝඩා එහි පැත්තට ඇලී ඇති පර්වතයේ අපූරු භූ දර්ශනයක්, එහි මුදුනේ ඇති පන්සල වෙත: මුළු මාර්ගයම තේ ඉටිපන්දම් වලින් ආදර හැඟීමකින් ආලෝකමත් වේ.

මම මධ්‍යම රාත්‍රියෙන් පසු පඩි 5,500 තරණය කිරීමට පිටත් වූ විට, ඒ සියල්ලේ පරිමාණයෙන් සහ නාට්‍යයෙන් මම තරමක් යටපත් වී සිටිමි. බෙර සහ ගායනය ඇත; සුවඳ ද්‍රව්‍ය මිශ්‍රණයක්; සහ සුදුවතින් සැරසුණු වන්දනා නඩයක්. මගේ පාදවලට වැඩි පඩිපෙළක් නැගීමට නොහැකි වූ විට මා වෙනුවෙන් පාම් කියවීම් කරන කැමෙලියා හිල්ස් විසින් සංවිධානය කරන ලද දිරිගන්වනසුලු මාර්ගෝපදේශකයෙකු විසින් මගේ ප්‍රගතිය අවසානයේ මම සොයා ගතිමි. පැය තුනක කන්ද තරණය කිරීමෙන් පසු, ශක්තිය මදක් සෙලවෙමින්, මම අවසාන කොටස නැඟී සිටි අතර, සිරිත් පරිදි පාවහන් නොමැතිව ඉතිරි පියගැටපෙළ තරණය කරමි. පඩිපෙළ කුඩා වෙමින් හා කුඩා වෙමින්, සිහින් සහ දිදුලන වාතය, පහළින් විහිදෙන ශ්‍රී ලංකාවේ වලාකුළු වලින් වැසී ඇති දර්ශන උතුම් ය (සමහර විට කරකැවිල්ල ඇති අයට නොවුනත්), සහ මට ළඟා වීමේදී පිවිතුරු ප්‍රීතියෙන් පිදුම් ලැබේ. හිරු උදාව සඳහා වූ සමුළුව – ඇත්තෙන්ම මම ෂැන්ග්‍රි-ලා වෙත ළඟා වූවාක් මෙන් දැනේ.

කැමෙලියා හිල්ස්හිදී ස්වර්ගීය අවපීඩනයක් ඇති වේ: මම වෙරන්ඩා මත කම්මැලි වී දිව්‍ය කජු ව්‍යංජනයක්, පරිප්පු සහ විශේෂයෙන් හොඳ කොළ බෝංචි ව්‍යංජනයක් සහ වෙනත් විවිධ නිර්මාංශ ආහාර සමඟ දිවා ආහාරය ගන්නෙමි. තේ වතුයායට පහළින් කාසල්රී ජලාශය දක්වා විහිදෙන අතර, ගැඹුරු සාමකාමී හැඟීමක් විමෝචනය කරන අසාමාන්‍ය ක්ෂිතිජයක්, තව දුරටත් සම්බාහන සහ ප්‍රත්‍යාවර්තක ප්‍රතිකාර සමඟින් ප්‍රේරණය වේ. එකම සැබෑ කැළඹීම වන්නේ අඳුර වැටීමෙන් පසු දිවියන් දේපළ වටා දිව යාමේ හැකියාවයි.

1930 ගණන්වල කීර්තිමත් ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පී ජෙෆ්රි බාවාගේ කුරුඳු වැවිලි වතුයායේ ආදර හැඟීමකින් පිහිටුවා ඇති මෙම 1930 බංගලාවේ උද්‍යාන වටා ඇති ගල් ප්‍රතිමා ප්‍රභේදය වන ඔබට හමු වන එකම දිවියන් ලුණුගඟ වෙතට පැමිණේ. ශ්‍රී ලංකාවේ ඇති ඉතා දර්ශනීය උද්‍යානවලින් එකක පිහිටුවා ඇති අයිඩිස් විලක් දෙස බලන විට, ඔබට සුවිශේෂී මායාවක් ක්ෂණිකව දැනේ. ටී.එස්. එලියට් විසින් හැඳින්වූයේ ‘හැරෙන ලෝකයේ නිශ්චල ලක්ෂ්‍යය’ ලෙස ඔබට අවංකවම දැනිය හැක. කාලය නැවතිලා වගේ. ඔබ ඔබේ නමින් අමතන්න හි නිවර්තන අනුවාදයකට ඔබ පිවිසියාක් මෙනි: සෙවන සහිත ආරුක්කු සහ රහසිගත මෝඩකම්වලින් පිරුණු වල් සහ මනරම් අවකාශයක්; ඉතාලි විලාසිතාවේ, රෝමානු පපුව සහ පිළිම, වැල් වල සිරවී ඇත.

කරුණාවේ පින්තූරයකට කප්පාදු කරන ලද ෆ්‍රැන්ජිපානි ගසක් යට, මම අසල ශ්‍රී යෝගා ශාලාව පවත්වාගෙන යන සහ පෞද්ගලික පන්ති සඳහා හෝටලයට පැමිණිය හැකි සුවිශේෂී ගුරුවරියක් වන ඊවා සමඟ යෝගා පුහුණු වෙමි. එම ස්ථානයේ හොල්මන් කරන සුන්දරත්වයට අවශෝෂණය වී, විවිධ හිරු ආචාර කිරීම් සහ මෘදු ආසන තබාගෙන, යමක් ක්ලික් කරයි. ඔබ පදනම් වී ඇති බවක් දැනීමට සහ ඇත්ත වශයෙන්ම ක්‍රියා විරහිත කිරීමට බලාපොරොත්තු වන්නේ නම්, මෙය ඔබගේ සියලු ඉන්ද්‍රියයන් සම්බන්ධ කර ගැනීමට වඩාත්ම ගිලී යන යෝග අභ්‍යාසවලින් එකකි, ඇගේ සන්සුන් ආකාරයෙන් ඊවා ඔබට ‘පෙළගැස්වීම’ සැබවින්ම දැනෙන දේ ඔබට මතක් කර දෙයි. නිවැරදිව සමගියෙන්.

ප්‍රතිෂ්ඨාපනය කිරීමේ ගැලවීම සඳහා හොඳම, පවතින්නට ඇති හොඳම ස්ථානය වන්නේ උල්පොත, සුප්‍රසිද්ධ පාරිසරික සැඟවුණු ස්ථානයයි. වසර 25 කට පසුවත්, එහි ශ්‍රේෂ්ඨත්වය තවමත් සාධක දෙකක් තුළ පවතී: හෘදයාබාධ හෝ පිළිස්සීමෙන් පෙළෙන අය සුව කිරීමේ හැකියාව (වෛද්‍ය ශ්‍රීලාල් මුදුන්කොත්ගේ සහ ඔහුගේ කණ්ඩායමේ ප්‍රධානත්වයෙන් යුත් එහි පුළුල් ආයුර්වේද වැඩසටහන් මගින් සක්‍රීය කර ඇත, බුද්ධිමය වෛද්‍යවරුන්, සුව කරන්නන් ලැයිස්තුවක් ගැන සඳහන් නොකල යුතුය. සහ බරපතල යෝග ගුරුවරුන්); සහ එය තොටිල්ලේ ඇති ඉන්ද්‍රජාලික පාළුකරයේ සංරක්ෂණය සහ ආරක්ෂාව. ආරම්භයේ සිටම, උල්පොත කැලෑ මර්මස්ථානවල අතහැර දැමූ ගම්මානයක් ලෙස සොයාගත් විරේන් පෙරේරා සහ ගයිල්ස් ස්කොට් යන හිමිකරුවන්ගේ මූලික මූලධර්මය වූයේ ස්වයංපෝෂිත, බෞද්ධ, කෘෂිකාර්මික ප්‍රජාවක් බිහි කිරීමයි. ඒ වගේම ඔවුන් සාර්ථක වුණා. විදුලිය හෝ ජංගම දුරකථන නොමැතිව, එය නිසි යුතෝපියාවකි, සාම්ප්‍රදායික වොට්ල් සහ ඩබ් වලින් සාදන ලද නිවාස සහ ස්වාභාවික වර්ණ මැටි භාවිතයෙන් වසරකට දෙවරක් අතින් පින්තාරු කර ඇත. එපමණක්ද නොව, ආහාර වෙනස් අනුපිළිවෙලකි: අම්බලමේ (මධ්‍යම මණ්ඩපයේ) ආලේප කර ඇත, බරපතල නැවුම් වීගන් නිෂ්පාදන මෙනු (මෙහි ඔවුන් ශීතකරණ විශ්වාස නොකරයි, එබැවින් එදින සියල්ල තෝරාගෙන පිසිනු ලැබේ) – සියල්ල වගා කෙරේ. -ඔවුන්ගේ ගොවිපළේ අඩවිය – නෙළුම්-බීජ බත් සමඟ අමතක නොවන පැපොල් ව්‍යංජනයක් ඇතුළත් කරන්න.

එම ස්ථානයේ ස්වභාවික සුන්දරත්වය හැරුණු විට – ඒඩනික් වැවක්, නිල් කඳු වැටියක්, ඇසට පෙනෙන පරිදි අවට කුඹුරු – ඔබ කැමති තරම් හෝ අඩුවෙන් කරමින් දින ගෙවී යයි. ඔබට සෑම උදෑසනකම සහ සවස් වරුවේ යෝග පන්ති පැවැත්විය හැකිය; ඔහුටම ආවේණික ගතික වින්‍යාස ශෛලියක් ඇති සුවිශේෂී ගුරුවරයෙකු වන මිකා ද බ්‍රිටෝ වැනි ආගන්තුක වෛද්‍යවරුන් විසින් දෙසතියකට වරක් පසුබැසීම් ඇත. ඔබේ කොඳු ඇට පෙළ සම්පූර්ණයෙන්ම අයින් කරමින් ලොව හොඳම තායි සම්බාහනය ලබා දෙන Pi Jem වෙතද ඔබට පැමිණිය හැකිය. හෝ සොෆී, වසා ජලාපවහන මිශ්‍රණයක් සහ ස්වීඩන් ඇනීමේදී වඩාත් විවේකීව කටයුතු කරයි. ඉන්පසු ඊවාගේ ඊතර් කා හුනා සම්බාහනය ඇත – එහි ඔබව කපා පොල්තෙල් අතුගා දමනු ලැබේ. මෙහි බොහෝ දේ සිදු වී ඇති බවක් නොහැඟෙන්නට පුළුවන නමුත්, ඉහතින් දින කිහිපයකට පසු – හදිසියේම යමක් ක්ලික් වේ.

ජීවිතයේ වෙනසක් සඳහා ඔබ ශ්‍රී ලංකාවට ඇදී ගොස් ඇති අතර, ඔබ පැමිණි විට එය වෙහෙසකින් තොරව සිදු වන බව පෙනේ. සමහර විට එය සංවේදී දර්ශනවල ක්ෂණික පහරක් විය හැකිය; නැතහොත් මෙම ගැඹුරු අධ්‍යාත්මික භූමිය විහිදුවන පැහැදිලි කළ නොහැකි චිකිත්සක ශක්තිය. නැත්නම් කෑම – මම තවමත් එම කකුළුවන් ව්‍යංජන සහ පොල් අයිස්ක්‍රීම් ගැන සිහින දකිමි – මනුෂ්‍යත්වය කෙරෙහි ඔබේ විශ්වාසය ප්‍රතිෂ්ඨාපනය කරන කරුණාවන්ත මිනිසුන් හමුවීම ගැන සඳහන් නොකරමි. Eat, Pray, Love: Sri Lanka එකේ තියෙන Eat, Pray, Love: Sri Lanka එකේ තියෙන Elizabeth Gilbert වගේ ‘සතුට’ හොයාගන්න ඉතාලිය, ඉන්දියාව සහ බාලි වගේ රටවල්වල ඇවිදීම අමතක කරන්න.

මූලාශ්රය : Tatler

Translate

Featured