Home » කසකස්තාන් බොක්සිං ආසියානු ක්‍රීඩා උළෙලේ ආධිපත්‍යය දැරීය
Asia Central Asia Featured Kazakhstan News Sports

කසකස්තාන් බොක්සිං ආසියානු ක්‍රීඩා උළෙලේ ආධිපත්‍යය දැරීය

අස්තානා, බීජිං, සෝල් (20/2 – 60)

කසකස්තානය ආසියානු ක්‍රීඩා උළෙලේ බොක්සිං ක්‍රීඩාවේ ප්‍රමුඛ බලවේගයක් වී ඇත, 1994 සිට රන් පදක්කම් 8 ක් සහ සමස්ත පදක්කම් 20 ක් දිනා ඇත. ආසියානු ක්‍රීඩා උළෙලේ බොක්සිං ක්‍රීඩාවේදී කසකස්තානය රන් පදක්කම් දිනා ගැනීම බොහෝ දුරට සම්ප්‍රදායකි. කසකස්තානය ප්‍රථම වරට ආසියානු ක්‍රීඩා උළෙලට ඉදිරිපත් වූයේ 1994 දීය. එතැන් පටන් බොක්සිං ක්‍රීඩාව මධ්‍යම ආසියානු රට වෙනුවෙන් රන් පදක්කම් දිනා ඇත.

1994 දී ජපානයේ හිරෝෂිමා, Nurzhan Smanov (welterweight) සහ Kanatbek Shagatayev (light-middleweight) කසකස්තානි රන් පදක්කම් ලාභීන් විය. වසර හතරකට පසු තායිලන්තයේ බැංකොක් නුවරදී කසකස්තාන බොක්සිං ක්‍රීඩකයින් තිදෙනෙක් රන් පදක්කම් දිනා ගත්හ. ඔවුන් නම් යෙර්මාකාන් ඉබ්‍රයිමොව් (සැහැල්ලු-මැද බර), වියචෙස්ලාව් බර්බා (මැද බර) සහ මුක්තාර්කාන් ඩිල්ඩබෙකොව් (සුපිරි හෙවිවේට්) ය.

2002 වසරේ දකුණු කොරියාවේ බුසාන් නුවර පැවති ආසියානු ක්‍රීඩා උළෙලේදී තවත් කසකස්තාන බොක්සිං ක්‍රීඩකයින් දෙදෙනෙකු රන් පදක්කම් දිනා ගැනීමට සමත් විය. ඔවුන් Nurzhan Karimzhanov (සැහැල්ලු වෙල්ටර්වේට්) සහ Gennady Golovkin (සැහැල්ලු මැද බර) විය. ගොලොව්කින් කසකස්තානයේ ඉතිහාසයේ වඩාත්ම සරසා ඇති බොක්සිං ක්‍රීඩකයා බවට පත්වේ. ඔහු 2006 දී ගැති බවට පත් විය, දෙවරක් ඒකාබද්ධ ශූරයෙකු බවට පත් වූ අතර මිඩ්ල්වේට් ලෝක ශූරතා කිහිපයක් පැවැත්වීය.

ආසියානු ක්‍රීඩා උළෙලේ බොක්සිං ක්‍රීඩාවේ රන් පදක්කම් දිනා ගැනීමේ කසකස්තානයේ සම්ප්‍රදාය 2006 කටාර්හි දෝහා හිදී පැවති වාර්ථාවේදීද පවතී. නමුත් ඔවුන් Bakhyt Sarsekbayev (welterweight) හරහා දිනා ගත්තේ එක් රන් පදක්කමක් පමණි.

2010 චීනයේ Guangzhou හි පැවති ආසියානු ක්‍රීඩා උළෙලේදී බොක්සිං ක්‍රීඩාවෙන් තවත් රන් පදක්කම් දෙකක් දිනා ගැනීමට කසකස්තානය සමත් විය. රන් පදක්කම්ලාභීන් වූයේ Daniar Yeleussinov (සැහැල්ලු වෙල්ටර්වේට්) සහ Serik Sapiyev (welterweight) ය.

2014 දකුණු කොරියාවේ ඉන්චියොන් හි පැවති ආසියානු ක්‍රීඩා උළෙලේ උච්චතම අවස්ථාව සිදුවිය . එම ඉසව්වේ බොක්සිං ක්‍රීඩාවේ හොඳම රට වූයේ කසකස්තානයයි. ඔවුන් ඉලියාස් සුලෙයිමෙනොව් (ෆ්ලයිවේට්), ඩැනියාර් යෙලෙයුසිනොව් (වෙල්ටර්වේට්), ශානිබෙක් අලිම්ඛානුලි (මැද බර), ඇඩිබෙක් නියාසිම්බෙටොව් (සැහැල්ලු බරපන්තිය), ඇන්ටන් පින්චුක් (හෙවිවේට්), සහ අයිවන් ඩිච්කෝ (සුපිරි හෙවිවේට්) වෙතින් රන් පදක්කම් 6 ක් දිනා ගත්හ. Zhanibek Alimkhanuly Gennady Golovkin ගේ අඩිපාරේ යද්දී කසකස්තානි බොක්සිං ක්‍රීඩකයින්ගේ තවත් ස්වර්ණමය පරම්පරාවක් පෙනී සිටියේය.

2016 දී ගැති බවට පත් වූ අලිම්ඛානුලි තවමත් සටන් 13 ක අපරාජිත වාර්තාවක් දරයි. 29-හැවිරිදි ඔහු 2022 සිට WBO මිඩ්ල්වේට් කිරුළ හිමිකරගෙන ඇත. කසකස්තානය සඳහා ආසියානු ක්‍රීඩා උළෙලේ බොක්සිං ක්‍රීඩාවේ රන් පදක්කම් සම්ප්‍රදාය ඉන්දුනීසියාවේ ජකර්තා-පලෙම්බෑංහිදී නතර විය. 2018 ආසියානු ක්‍රීඩා උළෙලේදී කසකස්තානය නියෝජනය කරමින් බොක්සිං ක්‍රීඩකයින් 10 දෙනෙකු සහභාගී විය.

එක් අයෙකුට තරගය ජය ගැනීමට නොහැකි වූ අතර රටට රිදී පදක්කම් දෙකක් පමණක් ලබා ගැනීමට හැකි විය. කසකස්තානය එහි පසුබෑමෙන් නැගිටීමට කැමතියි.

කසකස්තාන් බොක්සිං සම්මේලනයේ සභාපති කෙනෙස් රකිෂෙව්, ලබන සැප්තැම්බරයේ චීනයේ Hangzhou හි පැවැත්වෙන 2022 ආසියානු ක්‍රීඩා උළෙලට යන විට ජාතියේ බොක්සිං සංචිතයේ ආත්ම විශ්වාසය ඉහළ නැංවීමට ප්‍රතිඥා දී ඇත . පසුගිය නොවැම්බරයේ ජෝර්දානයේ අම්මාන් හි පැවති 2022 ආසියානු බොක්සිං ශූරතාවලියේදී ඔවුන්ගේ ක්‍රීඩක ක්‍රීඩිකාවන්ගේ දක්‍ෂතාවයෙන් රකිෂෙව් සිත් ගත්තේය.

රන් පදක්කම් 6ක්, රිදී පදක්කම් 7ක් සහ ලෝකඩ පදක්කම් 8ක් සමඟින් කසකස්තානය සමස්ත ජයග්‍රාහකයා විය. “චීනයේ පැවැත්වෙන ආසියානු ක්‍රීඩා උළෙල සහ උස්බෙකිස්තානයේ පැවැත්වෙන ලෝක කුසලාන (පිරිමි ලෝක බොක්සිං ශූරතාවලිය) දෙස බලා සිටින විට ක්‍රීඩක ක්‍රීඩිකාවන් සමඟ අපගේ වැඩ කටයුතු දිගටම කරගෙන යනු ඇත,” රකිෂෙව් පැවසීය. “මම අම්මාන් හි පැවති තරඟාවලියේ සිටි අතර, රන් පදක්කම් සඳහා වන සටනේදී, ඉහළම මට්ටමට යාමට පියවර භාගයක් පමණක් ඉතිරි වන විට, අපගේ බොක්සිං ක්‍රීඩකයින් කිසියම් හේතුවක් නිසා නතර වන බව මම සටහන් කළෙමි.”

“මම මොස්කව් සිට ප්‍රසිද්ධ පුහුණුකරුවෙකු වන රඩිස්ලාව් ගන්දපාස්ට ආරාධනා කළේ ඔවුන්ගේ මනෝවිද්‍යාව පිළිබඳ වැඩ කිරීමට සහ ඔවුන්ගේ ආත්ම අභිමානය තවත් ඉහළ නංවා තමන් ගැන විශ්වාස කිරීමටයි. අපි මේ අංශයෙන් දිගටම කටයුතු කරනවා,” ඔහු පැවසීය.

පසුගිය නොවැම්බරයේ ජෝර්දානයේ සාර්ථක දස්කම් දැක්වීමෙන් පසුව, කසකස්තානය ජාත්‍යන්තර බොක්සිං සංගමයේ (IBA) ශ්‍රේණිගත කිරීම්වල පළමු ස්ථානයට පත්විය . ශ්‍රේණිගත කිරීම්වල වැඩිවීම පිළිබඳව අදහස් දක්වමින් රකිෂෙව් පැවසුවේ “මෙය අපගේ සමස්ත කණ්ඩායමේම සුදුසු ප්‍රතිඵලයකි. “වෘත්තීය පුහුණුකරුවන් සහ කළමනාකරණ කාර්ය මණ්ඩලයක් එක්රැස් කිරීමට, ක්‍රීඩාවේ කීර්තිය ඉහළ නැංවීමට සහ ඉහළ ප්‍රතිඵල ලබා ගැනීමට ක්‍රීඩක ක්‍රීඩිකාවන් පෙළඹවීමට අප සමත් වී ඇත. කසකස්තානි බොක්සිං ක්‍රීඩාව ඉතා උනන්දුවෙන් සහ දිගු කලක් තිස්සේ ප්‍රමුඛ ස්ථානයක් ගෙන ඇති බව මට විශ්වාසයි.

2022 ආසියානු ක්‍රීඩා උළෙලේ රන් පදක්කම්ලාභීන් විය හැකි බොහෝ විභව බොක්සිං ක්‍රීඩකයින් කසකස්තානය සතුව ඇත. 2022 ආසියානු බොක්සිං ශූරතාවලියේ රන් පදක්කම දිනූ Sanzhar Tashkenbay (අවම බර) 2021 යොවුන් ලෝක ශූරතාවලියේ රන් පදක්කම ද දිනා ගත්තේය. 2018 ආසියානු ක්‍රීඩා උළෙලේ රිදී පදක්කම දිනූ සහ 2022 ආසියානු බොක්සිං ශූරතාවලියේ රන් පදක්කම් ලාභියෙකු වූ Aslanbek Shymbergenov (සැහැල්ලු මැද බර) තවත් අයෙකි.

පිරිමි අංශයෙන් පමණක් නොව කාන්තා අංශයෙන් ද කසකස්තානයේ දක්‍ෂ ක්‍රීඩක ක්‍රීඩිකාවන් කිහිප දෙනෙක්‌ සිටිති. Alua Balkibekova (අවම බර), Zhaina Shekerbekova (bantamweight), සහ Karina Ibragimova (featherweight) යන සියල්ලෝම 2022 ආසියානු බොක්සිං ශූරතාවලියේදී රන් පදක්කම් දිනා ගත්හ.

Translate