Home » කසකස්තානයේ ප්‍රගතිය බොහෝ ප්‍රශ්නවලට මුහුණ දෙයි; බටහිර ඔවුන්ගෙන් එකක් නොවිය යුතුය
Asia Central Asia Defence Featured Global News Kazakhstan News Politics Russia Ukraine

කසකස්තානයේ ප්‍රගතිය බොහෝ ප්‍රශ්නවලට මුහුණ දෙයි; බටහිර ඔවුන්ගෙන් එකක් නොවිය යුතුය

යුක්රේනයේ යුද්ධය රටවල්වල ප්රධාන විරුද්ධ කඳවුරු දෙකක් නිර්මාණය කළේය. එක පැත්තකින් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී සන්ධානයක් සහ අධිකාරීවාදී කණ්ඩායමක්.

යුක්රේන අර්බුදයට සම්බන්ධ භූ දේශපාලනික ආතතීන් උත්සන්න වීම, රටවල්වල ප්‍රධාන ප්‍රතිවිරුද්ධ කඳවුරු දෙකක් – එක පැත්තකින් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී සන්ධානයක් සහ අනෙක් පැත්තෙන් අධිකාරී පාලන තන්ත්‍ර සමූහයක් ඉස්මතු කර ඇත. සාමකාමී රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකත්වය සහ ගෝලීය සම්බන්ධතා පවත්වා ගැනීමේ අවශ්‍යතාවය සමගාමීව පෙනී සිටින අතරම ජාත්‍යන්තර වර්ධනයන් සමඟ තම ජාතික අවශ්‍යතා සමතුලිත කිරීමට උත්සාහ කරන බැවින් රටවල් ගණනාවක් පැති තෝරා ගැනීමට විරුද්ධ වී ඇත.

මෙම ඊනියා “අතර” රටවල් සංඛ්‍යාව (විශේෂයෙන් ලතින් ඇමරිකාව, අප්‍රිකාව සහ දකුණු සහ මධ්‍යම ආසියාවේ) බහුලව පවතින අතර, ඒවායින් කිහිපයක් පමණක් බහුපාර්ශ්විකත්වයේ සහ ප්‍රචණ්ඩත්වයේ මූලධර්ම සඳහා විවෘත කැපවීමක් තහවුරු කර ඇත. මෑත ගෝලීය වර්ධනයන් විසින් ගෙන එන ලද රටේ ආර්ථිකයට සහ ස්ථාවරත්වයට ඇති දැඩි අභියෝග නොතකා එක්සත් ජාතීන්ගේ ප්‍රඥප්තියට ඇතුළත් කර ඇති ජාත්‍යන්තර මූලධර්ම සඳහා කැපවීමක් එහි වාචාලකම සහ ක්‍රියාවන් තුළින් නිරන්තරයෙන් පෙන්නුම් කර ඇති කසකස්තානය මෙයින් එකකි. රුසියාවට එරෙහිව බටහිර රටවල් විසින් පනවා ඇති ආර්ථික සම්බාධකවලට කසකස්තානය දැඩි ලෙස අනුකූල වීම කාලයාගේ ඇවෑමෙන් කැපී පෙනේ.

2022 ජනවාරියේ සිදු වූ ප්‍රචණ්ඩ කුමන්ත්‍රණ ප්‍රයත්නයක් ඇතුළු අස්ථාවර සිදුවීම් රාශියක් මධ්‍යයේ, කසකස්තානය තම අසල්වැසි රුසියාව අවුල් කරමින් පවතින ජාත්‍යන්තර අර්බුදයක් මධ්‍යයේ, ජනාධිපති බලතල සීමා කිරීම, ඔලිගොපොලි වලට එරෙහිව සටන් කිරීම සහ සොරකම් කළ වත්කම් ආපසු අයකර ගැනීම වැනි ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය සහ ස්වදේශීය ස්ථාවරත්වය ශක්තිමත් කිරීම සඳහා වැදගත් පියවර ගෙන තිබේ. පැරණි පාලනයේ හිතවතුන් විසින් රට. කසකස්තානය ද යුක්රේනයේ භෞමික අඛණ්ඩතාව සඳහා සිය කැපවීම් පවත්වා ඇති අතර යුරෝපයේ බලශක්ති සහ ආහාර සුරක්ෂිතතාව සඳහා දායක වී ඇත.

පසුගිය වසරේ, ශාන්ත පීටර්ස්බර්ග් ජාත්‍යන්තර ආර්ථික සංසදයේ දී ව්ලැඩිමීර් පුටින් සමඟ ප්‍රසිද්ධ සාකච්ඡාවකදී, ජනාධිපති ටෝකෙව් ඉතා පැහැදිලිව ප්‍රකාශ කළේ තම රට ස්වෛරීත්වය සහ භෞමික අඛණ්ඩතාව පිළිබඳ එක්සත් ජාතීන්ගේ මූලධර්මවලට කැපවී සිටින බවයි. “කසකස්තානය තායිවානය, කොසෝවෝ, දකුණු ඔසෙටියා සහ අබ්කාසියාව හඳුනා නොගනී. අපගේ මතය අනුව ලුහාන්ස්ක් සහ ඩොනෙට්ස්ක් යන අර්ධ රාජ්‍ය ආයතන සඳහා මෙම මූලධර්මය අදාළ වනු ඇත, ”ජනාධිපතිවරයා කණගාටුයි. කසකස්තානයේ එවැනි ආස්ථානයක් වාචික වූ අතර එක්සත් ජාතීන්ගේ යුක්රේනය සම්බන්ධ යෝජනා මත ඡන්ද රටාවේ අනුකූලතාවයෙන් ඔප්පු වී ඇත.

කසකස්තානය ජනාධිපති බලතල සීමා කිරීම, ඔලිගෝපොලිවලට එරෙහිව සටන් කිරීම සහ පැරණි පාලන තන්ත්‍රයේ හිතවතුන් විසින් රටෙන් සොරකම් කරන ලද වත්කම් ආපසු අයකර ගැනීම වැනි නිවසේදී ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය සහ ස්ථාවරත්වය ශක්තිමත් කිරීම සඳහා වැදගත් පියවර ගෙන ඇත.

කෙසේ වෙතත්, ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී මූලධර්ම සඳහා (ඉතා ශක්තිමත් අසල්වැසියන් දෙදෙනෙකු, එනම් චීනය සහ රුසියාව සමඟ භූ දේශපාලනික ත්‍රිකෝණයක මිරිකන ලද සාපේක්ෂව දුර්වල රටක් විසින්) එවැනි නොනවතින කැපවීම, කසකස්තානය පිළිබඳ පෙනෙන පරිදි මුල් බැසගත් නිෂේධාත්මක මතයක් වෙනස් කිරීමට ප්‍රමාණවත් නොවීය. “මානව හිමිකම්” යන ධජය යටතේ විශේෂයෙන් බටහිර රටවල විශේෂයෙන් ප්‍රබල දෘෂ්ටිකෝණයකින්, කතිපයාධිකාරීන්ට ජාත්‍යන්තර රාජ්‍ය නොවන සංවිධාන සහ මාධ්‍ය ඇමතීමට ඔවුන්ගේ ප්‍රොක්සි දේශපාලන චරිත අත්තනෝමතික අපයෝජනයන්ට ගොදුරු විය හැකිය. මෙම ප්‍රාදේශීය ප්‍රොක්සිවරුන්ට එරෙහිව කසකස්තාන අධිකරණය විසින් ගනු ලබන සෑම තීරණයක්ම විවේචනයට ලක්වන විට, ඔවුන්ගේ කතිපයාධිකාරී අධිපතීන් විසින් කසකස්තානයේ ජාත්‍යන්තර විශ්වසනීයත්වයට හා කීර්තිනාමයට හානි කිරීමට මෙන්ම එහි ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ගොඩනැගීමේ නව ක්‍රියාවලියට වල කැපීමේ වියදමින් දැවැන්ත උත්තේජනයක් ලබා ගනී.

එවැනි එක් නඩුවකට කසකස්තාන් පුරවැසියෙකු වන Zhanbolat Mamai සම්බන්ධ වන අතර, ඔහු 2017 සැප්තැම්බර් මාසයේදී සොරකම් කිරීම සහ අරමුදල් වංචා කිරීම සම්බන්ධයෙන් වසර තුනක අත්හිටවූ සිරදඬුවම් නියම කරන ලදී. ස්වාධීන මාධ්‍යවේදියෙකු සහ දේශපාලන ක්‍රියාකාරිකයෙකු ලෙස සැලකෙන මාමායි නැවතත් කසකස්තානයේ නීතිය කඩ කළ බවට චෝදනා එල්ල වී ඇති අතර රජයේ නියෝජිතයෙකුට අපහාස කිරීම (කසකස්තානයේ අපරාධ නීති සංග්‍රහය, 378 වගන්තිය යටතේ), අසත්‍ය තොරතුරු පතුරුවා හැරීම (274 වගන්තිය යටතේ) සහ නීති විරෝධී විරෝධතා සංවිධානය කිරීම සම්බන්ධයෙන් චෝදනා එල්ල වී ඇත. 488). ඇම්නෙස්ටි ඉන්ටර්නැෂනල් මෙම තීරණය රජය විසින් “පළිගැනීමේ ක්‍රියාවක්” ලෙස නම් කර ඇත. කෙසේ වෙතත්, Amnesty විසින් Mamai නඩුව පිළිබඳ ආවරණයෙන් පවසන්නේ කතාවෙන් අඩක් පමණි.

නීතිවිරෝධී ක්‍රියාවන් සම්බන්ධයෙන් චෝදනා ලැබ සිටින මාමායි පසුව තමාව පීඩාවට පත් මානව හිමිකම් ආරක්ෂකයෙකු ලෙස ස්ථානගත කර ඇත. කසකස්තාන් බැංකුවකින් ඩොලර් බිලියන ගණනක් සොරකම් කර රටින් පලා ගිය Mukhtar Ablyazov වෙතින් ඔහුට මූල්‍ය සහ දේශපාලන සහාය ලැබී තිබේ. Ablyazov දැනටමත් එක්සත් ජනපදයේ, මහා බ්රිතාන්යයේ සහ ප්රංශයේ විවිධ අධිකරණ නඩු අහිමි වී ඇත. කසකස්තානයේ ඩිමොක්‍රටික් පක්ෂය නමින් ලියාපදිංචි නොකළ දේශපාලන පක්ෂයක් පවත්වාගෙන යාමට මාමායි විසින් Ablyazov ගේ මුදල් භාවිතා කර ඇත.

එසේ වුවද, මාමායි නඩුවේ ඉහත පැතිකඩ සමහර විට මානව හිමිකම් සංවිධාන විසින් සැලකිල්ලට නොගනී.

Mamai (378 සහ 274 වගන්ති මගින් නියම කර ඇති පරිදි) සිරගතව නොසිටින නමුත් ඒ වෙනුවට අත්හිටවූ සිරදඬුවමක් ලැබී ඇති බව ද සඳහන් කිරීම වටී.

සියලු පාර්ශ්වයන් සැලකිල්ලට නොගැනීම දැන් කසකස්තානයේ පසුබෑමකට මුහුණ දී තිබේ. ප්‍රාදේශීය රාජ්‍ය නොවන සංවිධාන ප්‍රශ්න කරන්නේ මෙම ඉහළ [1]ප්‍රොෆයිල් සිද්ධීන් සම්බන්ධයෙන් කසකස්තානයට පහර දීම පිටුපස ඇති අභිප්‍රේරණ සත්‍ය වශයෙන්ම මානව හිමිකම් පිළිබඳවද යන්නයි. මේ අතර, කසකස්තාන ජනතාවගේ සමාජ සුබසාධනය, සෞඛ්‍ය සේවා සහ මූල්‍ය අපේක්ෂාවන් ආරක්ෂා කිරීම ඇතුළුව ඔවුන්ගේ එදිනෙදා ගැටළු විසඳීම සඳහා රජය ප්‍රතිසංස්කරණ ක්‍රියාත්මක කරයි.

කසකස්තානයේ රජය එහි ජාත්‍යන්තර සහ දේශීය කටයුතු යන දෙකෙහිම කළමනාකරණය කිරීමට උත්සාහ කරන දුෂ්කර තුලනය කිරීමේ ක්‍රියාව බොහෝ අභියෝගවලට මුහුණ දෙයි. නමුත් ණය දිය යුතු තැනට දිය යුතුයි. මෙම පරිසරය තුළ, බටහිර රාජ්‍ය නොවන සංවිධාන සහ මාධ්‍ය පැරණි කසකස්තාන් පාලන තන්ත‍්‍රයේ ප‍්‍රතිලාභීන්ගේ උපක‍්‍රමවලට ගොදුරු වීමෙන් සිදුවූයේ රටේ නව ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රකරණ කි‍්‍රයාවලියට සහ මධ්‍යම ආසියාවේ වෙනත් තැන්වල තවමත් පැතිරී ඇති ඒකාධිපතිවාදයෙන් හා දූෂණයෙන් මිදීමට දරන උත්සාහයට පමණි.

Luc Rodehefer විදේශ ප්‍රතිපත්ති විශේෂඥයෙක් සහ නිදහස් මූල්‍ය විශ්ලේෂකයෙක්. හිටපු බැංකුකරුවෙකු වන ඔහු දැනට ප්‍රංශයේ සිටින අතර යුරෝපා සංගමය සහ නැගී එන වෙලඳපොලවල් අතර දේශපාලන හා ආර්ථික සබඳතා ආවරණය කරයි.

Translate