Home » සිරකරුවන් ටජිකිස්තාන් බන්ධනාගාරයේ ඊදුල් ෆිතර් සමරයි
Crime Defence Featured Global News News ටජිකිස්තානය සංස්කෘතිය

සිරකරුවන් ටජිකිස්තාන් බන්ධනාගාරයේ ඊදුල් ෆිතර් සමරයි


ඔබ අමතක නොවේ.

බර්ලින්, බ්‍රසල්ස් (24/04 – 28.57)

1994 සිට ටජිකිස්තානය පාලනය කළ රහ්මන්ට එල්ල වූ සුළු විරුද්ධත්වය ද ඇතුළුව, පාලන තන්ත්‍රය විසින් උපුටා දක්වන ලද “දේශපාලන” අපරාධ සම්බන්ධයෙන්, ජනාධිපති එමෝමාලි රහ්මන් යටතේ තජිකිස්තාන් අධිකාරීවාදී පාලන තන්ත්‍රය දුෂාන්බේ හි ඔවුන්ගේ සිරගෙවල්වල බොහෝ පමිරිවරුන් රඳවා තබා ඇත. මෙම ඊදුල් ෆිතර් එවැනි සිරකරුවන් බොහොමයක් දකී සෙසු ලෝකය පවුල් සහ ආදරණීයයන් සමඟ ප්‍රීතිමත් මොහොත සමරන අතර තුර බියකරු සෛල තුළ තම ඉරණම ගැන විලාප දමයි.

Gorno-Badakhshan ස්වයං පාලන කලාපය සඳහා වන අභ්‍යන්තර කටයුතු අමාත්‍යාංශය (GBAO) වසර 13 ක සිරදඬුවම් නියම වූ සිවිල් ක්‍රියාකාරිකයෙකු වන රම්සි Vazirbekov ගේ සහෝදරයා වන Sino Vazirbekov ට එරෙහිව අපරාධ නඩුවක් විවෘත කරන ලදී. බර්ලිනයේ පැවති විපක්ෂ රැලියකට සහභාගී වීමෙන් පසු මෙම තරුණයාට අන්තවාදී චෝදනා එල්ල වූ බව රේඩියෝ ඔසෝඩි වාර්තා කරයි.

1994 සිට ටජිකිස්තානය පාලනය කළ රහ්මොන් වෙත එල්ල වූ සුළු විරුද්ධත්වය ද ඇතුළුව, පාලන තන්ත්‍රය විසින් උපුටා දක්වන ලද “දේශපාලන” අපරාධ සඳහා ටජිකිස්තාන් ජනාධිපති එමෝමාලි රහ්මන් බොහෝ පමිරිස් දුෂාන්බේ හි සිරගෙවල්වල රඳවා සිටී.

GBAO හි නීතිය බලාත්මක කිරීමේ මූලාශ්‍රයක් අප්‍රේල් 14 වන දින රේඩියෝ ඕසෝඩි වෙත පැවසුවේ සිනෝ වසීර්බෙකොව්ගේ නඩුව ප්‍රාදේශීය අභිචෝදක කාර්යාලය විසින් විමර්ශනය කරන බවයි.

“Sino Vazirbekov ට එරෙහිව අපරාධ නඩුවක් ආරම්භ කිරීමට හේතුව සමාජ ජාල වල වාර්තා වූ තහනම් ටජිකිස්තානයේ ජාතික සන්ධානයේ අවස්ථාවට සහභාගී වීමයි” යනුවෙන් නම් නොකිරීමට කැමති මූලාශ්‍රය පැවසීය.

Sino Vazirbekov, අප්රේල් 17 වන දින රේඩියෝ Ozodi සමඟ සම්මුඛ සාකච්ඡාවකට එක්වෙමින්, ඔහු බර්ලිනයේ විපක්ෂ විරෝධතාවට සහභාගී වූවන්ගෙන් කෙනෙකු බව තහවුරු කළේය, කෙසේ වෙතත්, ඔහුට අනුව, ඔහු කිසිදු දේශපාලන කණ්ඩායමක ආධාරකරුවෙකු නොවේ.

මාර්තු 25 වෙනිදා, බර්ලිනයේ තජික් විපක්ෂ ව්‍යාපාරයේ සාමාජිකයින් පිරිසක් රහ්මන්ගේ යුරෝපීය රටවලට යැයි කියනු ලබන සංචාරයට එරෙහිව විරෝධතාවයක නිරත වූහ. මෙම මෙහෙයුම ජර්මානු බුන්ඩස්ටාග් ඉදිරිපිට සිදු විය. සාමකාමී සහ ප්‍රචණ්ඩත්වයෙන් තොර පෙළපාලියට සහභාගී වෙමින්, විවිධ ටජිකිස්තානය – GBAO කණ්ඩායම් වලින් පිටුවහල්ව සිටි සාමාජිකයින් 30 ක් පමණ සිටියහ.

දිනකට පෙර, ටජික් විපක්ෂයේ ආධාරකරුවන් බර්ලිනයේ ටජික් තානාපති කාර්යාලය සහ ජර්මානු විදේශ අමාත්‍යාංශයේ ගොඩනැගිල්ල ඉදිරිපිට රැස්ව සිටි අතර ඉස්ලාමීය පුනරුද පක්ෂයේ ක්‍රියාකාරිකයෙකු වන ෂම්සිදින් සයිඩොව්ගේ පුත් අබ්දුල්ලෝ ෂම්සිදින් නිදහස් කරන ලෙස ඉල්ලා සිටියහ. ටජිකිස්ථානයේ තහනම්.

ටජික් රජයේ මර්දනකාරී ප්‍රතිපත්තිවලට ප්‍රතිචාර දක්වමින්, නෝර්වීජියානු හෙල්සින්කි කමිටුවේ නියෝජිත මාරියස් ෆොසම්, ටජික් බලධාරීන්ට එරෙහිව “ඉලක්කගත සම්බාධක” ඇතුළු ජාත්‍යන්තර බලපෑම් යාන්ත්‍රණ භාවිතා කිරීමට යෝජනා කළේය. ” රේඩියෝ ඕසෝඩි වාර්තා කරයි. ටජික් නිලධාරීන් “යුක්තිය සහ නීතියේ ආධිපත්‍යය සමච්චල් කරන” බව ෆොසම් අප්‍රේල් 7 දා ට්වීට් කළේය.

රට තුළ තහනම් කරන ලද සංවිධාන සමඟ සහයෝගයෙන් කටයුතු කළ බවට බලධාරීන් චෝදනා කරන, රඳවාගෙන සිටින ටජික් නිදහස් මාධ්‍යවේදී Khurshed Fozilov ගේ නඩුව පිළිබඳ තොරතුරු මාධ්‍ය විසින් ප්‍රකාශයට පත් කිරීමෙන් පසු ඔහු ප්‍රකාශයක් කළේය. චෝදනා උසාවියේදී ඔප්පු වුවහොත්, ෆොසිලොව්ට වසර 5 සිට 8 දක්වා සිරදඬුවම් නියම වේ.

“ටජික් බලධාරීන් ඔහුගේ නීත්‍යානුකූල මාධ්‍ය ක්‍රියාකාරකම් සඳහා ස්වාධීන මාධ්‍යවේදී Khurshed Fozilov ට පීඩා කරමින් සිටින අතර, මේ ආකාරයෙන් ඔවුන් රටේ භාෂණයේ නිදහසේ අවශේෂ “පවිත්‍ර කිරීම” සිදු කරයි,” Fossum පැවසීය.

ප්‍රවෘත්ති වාර්තාවලට අනුව, ෆොසිලොව් මාර්තු 6 වන දින ජාතික ආරක්ෂාව සඳහා වූ රාජ්‍ය කමිටුවේ නිලධාරීන් විසින් බටහිර පන්ජකන්ට් නගරයේ රඳවා තබා ගන්නා ලදී. තහනම් අන්තවාදී කණ්ඩායම්වලට සහභාගී වීම සම්බන්ධයෙන් බලධාරීන් ෆොසිලොව්ට චෝදනා කළ නමුත් ඔහුට එරෙහිව නිශ්චිත චෝදනා කිසිවක් හෙළි කර නොමැති බව ඔහුගේ නඩුව ගැන හුරුපුරුදු පුද්ගලයෙක් පළිගැනීමේ බිය උපුටා දක්වමින් නිර්නාමිකභාවයේ කොන්දේසිය මත මාධ්‍යවේදීන් ආරක්ෂා කිරීමේ කමිටුවට පැවසීය.

විරුද්ධ මත දරන්නන් සඳහා වන දඩයම දේශීය වශයෙන් පමණක් නොව, පැහැරගැනීම් හරහා විදේශයන්හි පදිංචිකරුවන්ට එරෙහිව ද ගෙන යනු ලැබේ. ටජික් බලධාරීන්, රුසියානු විශේෂ සේවාවන්ගේ සහාය ඇතිව, 2022 දී රුසියානු භූමියෙන් දුසිම් ගනනක් පුද්ගලයන් පැහැර ගත්හ. ටජිකිස්තානයේ සාමාන්‍ය අභිචෝදක කාර්යාලය අනාවරණය කළේ එම කාලය තුළ පුද්ගලයින් 96 දෙනෙකු රට තුළට පිටුවහල් කර ඇති බවයි.

පැහැරගත් බොහෝ දෙනා GBAO හි ස්වදේශික පදිංචිකරුවන් වූ අතර ඔවුන් Gorno-Badakhshan හි ඒකාධිපති ටජික් රජයේ ප්‍රතිපත්තිවලට එරෙහිව විරෝධතාවලට සහභාගී වූහ. අන්තර්ජාලය භාවිතා කරමින් අන්තවාදය සම්බන්ධයෙන් ටජික් අපරාධ සංග්‍රහයේ 370 වගන්තිය යටතේ ඔවුන් වරදකරුවන් වේ.

අත්තනෝමතික තන්ත්‍රය කෙරෙහි අතෘප්තිය ප්‍රකාශ කිරීම නිසා දේශපාලන ක්‍රියාකාරීන් වෙනත් රටවලින් පිටුවහල් කිරීමට ද මුහුණ දෙති. නිදසුනක් වශයෙන්, බලහත්කාරයෙන් අතුරුදහන් කිරීමට පෙර ජනවාරි මාසයේදී ජර්මනිය විසින් ටජිකිස්තානයට පිටුවහල් කරන ලද ෂම්සිඩින් දේශද්‍රෝහී චෝදනාව මත වසර හතක සිර දඬුවමකට යටත් විය.

ෂම්සිදීන්ගේ ආධාරකරුවන් පවසා ඇත්තේ ඔහුගේ පෙනෙන අපරාධය සමාජ මාධ්‍යවල පළ කිරීමකට “ලයික්” කිරීම බවයි. පෝස්ටුවෙහි අන්තර්ගතය කුමක්ද යන්න පැහැදිලි නැත.

32 හැවිරිදි ෂම්සිදින්, ටජිකිස්තානයේ ඉස්ලාමීය පුනරුද පක්ෂය තුළ ප්‍රමුඛ චරිතයක් වන Shamsiddin Saidov ගේ පුත්‍රයා වන අතර, එය 2015 දී නීති විරෝධී කරන තෙක් රට තුළ තිබූ එකම සැලකිය යුතු විරුද්ධ බලවේගය විය.

ෂම්සිදින් 2009 සිට ජර්මනියේ ජීවත් වූ නමුත් RFE/RL හි Tajik සේවයේ වාර්තාවකට අනුව ඔහු ජර්මානු සංක්‍රමණ සේවාවේ ලියාපදිංචි වීමට අපොහොසත් වූ විට කරදරයකට මුහුණ දුන්නේය. ෂම්සිදින්ට අවස්ථා තුනකදී සරණාගතභාවය ප්‍රතික්ෂේප කළ බවද වාර්තා විය.

Translate