Home » වොෂින්ටන් පෝස්ට් පුවත්පතේ අලුතින් පත් කරන ලද කර්තෘවරයා සෘණාත්මක ප්‍රතිචාර වලින් පසුව රැකියාව භාර නොගැනීමට තීරණය කර මහා බ්‍රිතාන්‍යයේ රැඳී සිටිනු ඇත
Featured Global News Lifestyle News Politics

වොෂින්ටන් පෝස්ට් පුවත්පතේ අලුතින් පත් කරන ලද කර්තෘවරයා සෘණාත්මක ප්‍රතිචාර වලින් පසුව රැකියාව භාර නොගැනීමට තීරණය කර මහා බ්‍රිතාන්‍යයේ රැඳී සිටිනු ඇත

Washington Post හි නව කර්තෘ, Robert Winnett, කිසිවිටෙක ඔහුගේ තනතුර භාර ගත්තේ නැත: ඔහු සිකුරාදා විශ්‍රාම ගොස් එංගලන්තයේ රැඳී සිටීමට තීරණය කළේ, ප්‍රවෘත්ති ඒජන්සියක තවත් පෙරළියක් මධ්‍යයේ,  ප්‍රතිසංවිධාන සැලැස්මක්  විනාශකාරී ලෙස වංක ලෙස කඩා වැටුණි.

ඔහු විසින් මෙහෙයවීමට උත්සාහ කළ ප්‍රවෘත්ති කාමරය ඇතුළුව ප්‍රකාශිත වාර්තා කිහිපයකටම ඔහු විෂය වී ඇති අතර   , ඔහු ඇමරිකානු මාධ්‍යවේදීන්ට ආගන්තුක සදාචාරාත්මක මාලිමාවක් අනුගමනය කළේ දැයි ප්‍රශ්න කළේය. පෝස්ට් හි ප්‍රධාන විධායක නිලධාරී සහ ප්‍රකාශක, විල් ලුවිස්, කාර්ය මණ්ඩලයට සංදේශයක් මගින් විනෙට්ගේ තීරණය ප්‍රකාශයට පත් කළ අතර ආදේශකයක් සෙවීම සඳහා බඳවා ගැනීමේ සමාගමක් වහාම කුලියට ගන්නා බව පැවසීය.

මූල්‍යමය වශයෙන් දුෂ්කරතා ඇති පෝස්ට් නොවැම්බර් මාසයේ ජනාධිපතිවරණයෙන් පසු ප්‍රධාන ප්‍රවෘත්ති කාමර කාර්යයන් භාර ගන්නා බවත්, එහි වාර්තාකරණය ලාභදායී කිරීමට නව ක්‍රම සෙවීමට කැප වූ “තුන්වන ප්‍රවෘත්ති කාමරයක්” ද පිහිටුවන බවත් නිවේදනය කර තිබුණි.

සති තුනකට පෙර, එවකට විධායක අධ්‍යක්ෂිකා Sally Buzbee පැවසුවේ මෙම ආදායම් ඉහළ නැංවීමේ ප්‍රයත්නයට නායකත්වය දීම සඳහා පහත හෙලීමක් පිළිගැනීමට වඩා ඉල්ලා අස්වන බවයි. විනට්ගේ කුලියට අමතරව, හිටපු වෝල් ස්ට්‍රීට් ජර්නල් කර්තෘ මැට් මරේ ඔහුගේ අන්තර්වාර ප්‍රතිස්ථාපනය සහ “තුන්වන ප්‍රවෘත්ති කාමරය” හි අනාගත නායකයා ලෙස බඳවා ගන්නා ලදී.

එතැන් සිට, ප්‍රකාශිත වාර්තා කිහිපයක් ලුවිස් සහ විනට්ගේ එංගලන්තයේ වැඩ කිරීමෙන් පැන නගින පුවත්පත් ආචාර ධර්ම පිළිබඳව ප්‍රශ්න මතු කර ඇත. නිදසුනක් වශයෙන්, ඔවුන් දෙදෙනාම බ්‍රිතාන්‍ය දේශපාලඥයින්ගේ අධික වියදම් පිළිබඳව දත්ත බුද්ධි ආයතනයකට ගෙවා ඇති තොරතුරු මගින් උද්දීපනය කරන ලද ස්කූප් මාලාවක් සඳහා එකට වැඩ කර ඇත, එය ඇමරිකානු මාධ්‍යවේදීන් විසින් පිළිකුල් කරන ලදී.

නිව් යෝර්ක් ටයිම්ස් ලියා ඇත්තේ විනට් සහ ලුවිස් යන දෙදෙනාම වංචනික ලෙස ලබාගත් දුරකථන සහ ව්‍යාපාරික වාර්තා මත පදනම් වූ කථාවලට සම්බන්ධ බවයි.

එය තැපැල් කර්තෘ කාර්යාලයේ කෝලාහලයක් ඇති කළේය. දශක හතරක් පුවත්පතේ සේවය කළ දෙවතාවක් පුලිට්සර් ත්‍යාගලාභී ඩේවිඩ් මරනිස් මේ සතියේ ප්‍රකාශ කළේ ප්‍රකාශකයා සහ “චෝදනා කරන ලද නව සංස්කාරක” සමඟ තත්වය පැවතිය හැකි යැයි සිතන කිසිවෙකු එහි නොසිටි බවයි.

“ශරීරය රුධිර පාරවිලයනය ප්‍රතික්ෂේප කරයි,” මරානිස් ෆේස්බුක් හි ලිවීය.

වෝල් ස්ට්‍රීට් ජර්නලයේ හිටපු ප්‍රකාශකයෙකු සහ ඇසෝසියේටඩ් ප්‍රෙස් හි අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩලයේ උප සභාපතිවරයෙකු වන ලුවිස්,  මෙම වසර මුලදී පෝස්ට් හි ආරම්භ කරන ලද අතර  , එය ප්‍රකෝටිපතියෙකු වන ජෙෆ් බෙසෝස් විසින් මිල අධික පාඨකයින් පිටවීම වැළැක්වීම සඳහා කුලියට ගන්නා ලදී. පසුගිය වසරේ ඩොලර් මිලියන 77 ක් අහිමි වූ බව පෝස්ට් පැවසීය.

මෙම සතිය මුලදී ප්‍රධාන කාර්ය මණ්ඩල සාමාජිකයින් වෙත ලිපියක් යවමින්, පුවත්පතේ මාධ්‍ය ප්‍රමිතීන් සහ ආචාර ධර්ම වෙනස් නොවන බවට බෙසෝස් ඔවුන්ට සහතික විය. “ඔබ දැනටමත් විල්ගෙන් මෙය අසා ඇති බව මම දනිමි, නමුත් මට මගේ අදහස කෙලින්ම පැවසීමට අවශ්‍ය විය,” ඔහු ලිවීය.

“ඇත්ත වශයෙන්ම, එය පෝස්ට් හි සාමාන්‍ය පරිදි ව්‍යාපාරයක් විය නොහැක,” බෙසෝස් ලිවීය. “ලෝකය වේගයෙන් පරිණාමය වෙමින් පවතින අතර අපි සමාගමක් ලෙස වෙනස් විය යුතුයි.”

සිය ෆේස්බුක් සටහනේ මරනිස් කියා සිටියේ කාර්ය මණ්ඩල සාමාජිකයින්ගේ ප්‍රශ්නය අඛණ්ඩතාව මිස වෙනස් වීමට ප්‍රතිරෝධය නොවන බවයි. ඒ සඳහා ලුවිස්ට තම පැවැත්ම සඳහා කාර්ය මණ්ඩලයේ සහාය ලබා ගත හැකිද යන්න සොයා බැලිය යුතුය.

“මම හිතන්නේ ගනුදෙනුව දැනට විල් ලුවිස් රැඳී සිටීමයි,” මාග්‍රට් සුලිවන්, හිටපු තැපැල් මාධ්‍ය තීරු ලිපි රචකයෙකු X සිකුරාදා පණිවිඩයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේය. “විනට්ගේ පෙර ඉවත් කිරීම කැපකිරීම/සම්මුතියයි. ඔහුගේ ධූර කාලය තනි Scaramucci කෙනෙකුට වඩා පහත්ද?

ලුවිස් සිකුරාදා පැවසුවේ විනෙට් වෙනුවට බඳවා ගැනීමේ ආයතනය සහ ක්‍රියාවලිය ඉක්මනින් ප්‍රකාශයට පත් කරන බවයි. පුළුල් සෙවීමක් පිළිබඳ කිසිදු ඇඟවීමකින් තොරව විනට් හදිසියේ බඳවා ගැනීම කාර්ය මණ්ඩල සාමාජිකයින්ගේ කෝපයට හේතු විය.

ප්‍රතිසංවිධානය කිරීමේ ප්‍රයත්නයන් නියමිත කාලයට පසුව වුවද දිගටම පවතිනු ඇතැයි ලුවිස් පැවසීය. “තුන්වන කර්තෘ කණ්ඩායම” ලබන වසරේ මුලදී ක්රියාත්මක වනු ඇති බව ඔහු පැවසීය.

Winnett ලන්ඩනයේ Telegraph හි නැවතී සිටී. ගාඩියන් පුවත්පතට අනුව, ටෙලිග්‍රාෆ් කතුවරයා වන ක්‍රිස් එවන්ස් පුවත්පතට පැවසුවේ “ඔහු දක්ෂ පුද්ගලයෙක්, ඔවුන්ගේ පාඩුව අපගේ වාසිය” බවයි.

මූලාශ්රය

Translate

Featured