Home » කොංගෝවේ සිදුවූ බව කියන කුමන්ත්‍රණයට සම්බන්ධ අමෙරිකානුවන් කල්ලියක් පිහිටුවාගෙන ඇත
Defence Featured Global News Lifestyle News Politics

කොංගෝවේ සිදුවූ බව කියන කුමන්ත්‍රණයට සම්බන්ධ අමෙරිකානුවන් කල්ලියක් පිහිටුවාගෙන ඇත

ඩකාර්, සෙනගල් (ඒපී) – සති අන්තයේ කොංගෝවේ ජනාධිපති මන්දිරයට නිර්ලජ්‍ය ප්‍රහාරයකට සම්බන්ධ ඇමරිකානුවන් තිදෙනෙකු විකේන්ද්‍රීය විරුද්ධවාදී චරිතයක් වන ක්‍රිස්ටියන් මලංගගේ නායකත්වය යටතේ අසාමාන්‍ය කල්ලියක් පිහිටුවා ගත් අතර, ඔහු රත්‍රං කැණීමේ යෙදී තම යූටාහි උපන් පුතාට ඒත්තු ගැන්වීමට පෙර මෝටර් රථ පැදවූහ. නිලධාරීන්ගේ සිදුවීම් විස්තරයට අනුව අසාර්ථක කුමන්ත්‍රණයට සම්බන්ධ වීමට.

එම ප්‍රහාරයෙන් සහ තවත් ජනාධිපති ෆීලික්ස් ෂිසෙකේඩිගේ සමීපතම සගයකුගේ නිවසට එල්ල වූ ප්‍රහාරයෙන් පසුව මලංග ඇතුළු හය දෙනෙක් මිය ගිය අතර ඇමරිකානුවන් තිදෙනා ඇතුළු දුසිම් ගණනක් අත්අඩංගුවට ගත් බව කොංගෝ හමුදා ප්‍රකාශක බ්‍රිගේඩියර් ජෙනරාල් සිල්වේන් එකෙන්ජ් පැවසීය.

ඉරිදා උදෑසන ජනාධිපති ආරක්ෂකයින් සමඟ ඇති වූ වෙඩි හුවමාරුවකින් මලංග මිය ගිය බව Ekenge පැවසීය. තත්වය “පාලනය කර ඇත,” ඔහු පැවසීය.

බලධාරීන් පැවසුවේ මලංගගේ 21 හැවිරිදි පුත් මාර්සෙල් උසස් පාසල් පාපන්දු ක්‍රීඩා කිරීමේ සිට අප්‍රිකාවේ විශාලතම රටක නායකයා ඉවත් කිරීමට උත්සාහ කළේ කෙසේද යන්න තේරුම් ගැනීමට තවමත් උත්සාහ කරන බවයි.

“මගේ පුතා අහිංසකයි,” ඔහුගේ මව, බ්‍රිට්නි සෝයර්, වැඩිදුර විස්තර සැපයීම ප්‍රතික්ෂේප කරමින්, ඇසෝසියේටඩ් ප්‍රෙස් වෙත විද්‍යුත් තැපෑලකින් ලිවීය.

සෝයර් නිතිපතා සාඩම්බර පවුලේ ඡායාරූප සමාජ මාධ්‍යවල පළ කර ඇති අතර, දෙසැම්බර් මාසයේදී මාසෙල්, කුඩා සහෝදරියක් සහ කුඩා දරුවෙකු ගැලපෙන නත්තල් පිජාමා වලින් බදාගෙන සිටින ආකාරය පෙන්නුම් කළේය. 2020 දී, COVID අගුලු දැමීමේදී ඇය මාසෙල් බර ඔසවන සහ නර්තනයේ ඡායාරූප පළ කළාය.

සඳුදා උදෑසන ෆේස්බුක් සටහනක, සෝයර් කෝපයෙන් ලියා ඇත්තේ තම පුතා තම පියා පසුපස ගිය බවයි. “මේ තාත්තා පස්සෙන් ආපු අහිංසක කොල්ලෙක්. ඔය හැමතැනම දාලා මට එවපු වීඩියෝ ඔක්කොම මට එපා වෙලා. දෙවියන් වහන්සේ ඔබ ගැන බලා ගනීවි! ”

සමාජ මාධ්‍යවල සංසරණය වූ වීඩියෝවකින් පෙන්නුම් කළේ ඇගේ පුතා ලේ වැගිරෙන සුදු ජාතිකයෙකු අසල සිටින අතර, ඔහුගේ අනන්‍යතාවය අපැහැදිලි, දූවිලි වලින් වැසී ඇති අතර කොංගෝ සොල්දාදුවන් විසින් වට කර ඇත. මාසෙල් ඔහුගේ දෑත් ඔසවා ඇති අතර ඔහුගේ මුහුණේ බියකරු ඉරියව්වක් ඇත.

මෑතකදී Facebook සහ TikTok හි පළ කරන ලද වීඩියෝ පටවල මාසෙල් ගොඩනඟා ඇති බව පෙනෙන චරිතයට වඩා එය බෙහෙවින් වෙනස් ය, ඔහු ඩොලර් බිල්පත් මිටි සමඟ පෙනී සිටිමින් කාන්තාවන් ගැන කතා කළේය.

1990 ගණන්වල තම පවුල සමඟ එක්සත් ජනපදයේ පදිංචි වීමෙන් පසු සමෘද්ධිමත් වූ සරණාගතයෙකු ලෙස ඔහුගේ පියා වන මාලංග ඔහුගේ වෙබ් අඩවියේ තමා විස්තර කර තිබුණි. තමා කොංගෝ විපක්ෂ දේශපාලන පක්ෂයක නායකයෙකු බවට පත්ව ඇති බවත් වොෂින්ටනයේ සහ වතිකානුවේ ඉහළ පෙළේ නිලධාරීන් හමුවූ බවත් ඔහු පැවසීය. ඔහු තමාව කැපවූ සැමියෙකු සහ දරුවන් අට දෙනෙකුගේ පියෙකු ලෙසද විස්තර කළේය.

උසාවි වාර්තා සහ සම්මුඛ සාකච්ඡා වෙනස් චිත්රයක් මවාපායි.

2001 දී, එනම් ඔහුට වයස අවුරුදු 18 සම්පූර්ණ වූ වර්ෂයේදී, දින 30ක සිර දඬුවමක් සහ වසර තුනක පරිවාස කාලයක් සඳහා ගිනි අවියකින් පහරදීම ඇතුළු සිද්ධීන් සම්බන්ධයෙන් මාලංග Utah හි වරදකරු විය. එම වසරේම, ඔහුට එක් සිදුවීමකදී ගෘහස්ථ හිංසනය සහ තවත් සිදුවීමකදී බැටරිය සහ සාමයට බාධා කිරීම යන චෝදනාවට ඔහුට චෝදනා එල්ල වූ නමුත්, ඔහු නිවැරදිකරු බව පිළිගත් අතර, නඩු දෙකෙහිම සියලු චෝදනා නිෂ්ප්‍රභ විය.

2004 දී, භයානක ආයුධයක් භාවිතා කරන බවට තර්ජනය කිරීම සම්බන්ධයෙන් ගෘහස්ථ හිංසනය සම්බන්ධයෙන් ඔහුට චෝදනා එල්ල වූ නමුත් ඔහු නිවැරදිකරු බව පිළිගත් අතර චෝදනා නිෂ්ප්‍රභ විය. 2004 සිට, භාරකාර ආරවුලක් සහ ළමා උපකාරක ආරවුලක් සම්බන්ධ නඩු කිහිපයක් වාර්තාවල දැක්වේ. මතභේදයට සෝයර් සම්බන්ධ දැයි පැහැදිලි නැත.

මලංගගේ ඥාතීන් සඳුදා පස්වරුවේ බටහිර ජෝර්දානයේ පිහිටි ඔහුගේ මව වන චැන්ටල් මලංගාගේ නිවසට රැස්ව සිටියේ ඔහුගේ වියෝවෙන් ශෝක වීම සඳහාය. ස්ථාවර මිතුරන් ප්‍රවාහයක් කෑම පිඟාන සමඟ නතර වී ශෝකය ප්‍රකාශ කළහ.

දොරට පිළිතුරු දුන් ක්‍රිස්ටියන් මලංගගේ ඥාති සොහොයුරෙකු වන සිඩ්නි ඒපී වෙත පැවසුවේ ඔහුගේ මරණය දැනගත් පසු පවුලට “හදවත කම්පා වූ” සහ “ඉතා කම්පා වූ” බවයි. ඔවුන් Utah හි සිදු කළ හැකි අවමංගල්‍ය උත්සවයක් සඳහා සැලසුම් සාකච්ඡා කරමින් සිටි බව වැඩි විස්තර ලබා නොදී ඔහු පැවසීය.

“වර්තමාන කොංගෝ ඒකාධිපති පාලනයට” එරෙහිව තමන් වැනි සංක්‍රමණිකයන් සංවිධානය කිරීම අරමුනු කරගත් ව්‍යාපාරයක් වන එක්සත් කොංගෝ පක්ෂයේ සංවිධායකයා ලෙස මලංග තමාව විස්තර කළේය. ඔහු “නිව් සයිරේ” පිටුවහල් ආන්ඩුවේ සභාපතිවරයා ලෙස ද විස්තර කළ අතර ව්‍යාපාරික අවස්ථා නිර්මාණය කිරීම සහ කොංගෝවේ ආරක්ෂක සේවාවන් ප්‍රතිසංස්කරණය කිරීම ඇතුළු සැලසුම් විස්තර කරන ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශනයක් ප්‍රකාශයට පත් කළේය.

ෆේස්බුක් සහ ඔහුගේ වෙබ් අඩවියේ ඇති ඡායාරූපවලින් පෙන්නුම් කරන්නේ ඔහු යූටාහි හිටපු කොන්ග්‍රස් සභික රොබ් බිෂොප් සහ නිව් යෝර්ක් කොන්ග්‍රස් සභික පීටර් කිං ඇතුළු එකල ප්‍රමුඛ පෙළේ එක්සත් ජනපද දේශපාලන පුද්ගලයින් හමුවීමයි.

බිෂොප් AP ට පැවසුවේ හමුවීම මතක නැති බවත් ඡායාරූපය ගත්තේ කවදාදැයි කිව නොහැකි බවත්ය. අදහස් දැක්වීම සඳහා රජු සම්බන්ධ කර ගත නොහැකි විය.

අප්‍රිකානු කටයුතු පිළිබඳ ස්වාධීන පර්යේෂකයෙකු වන ඩිනෝ මහතානි පැවසුවේ 2018 දී කොංගෝවේ එක්සත් ජාතීන්ගේ දේශපාලන උපදේශකයෙකු ලෙස සේවය කරමින් සිටියදී මලංගා ගැන තමා මුලින්ම අසා ඇති බවයි. එවකට ජනාධිපතිව සිටි ජෝසප් කබිලා ඝාතනය කිරීමේ කුමන්ත්‍රණයකට මලංග සම්බන්ධ බවට කොංගෝ බලධාරීන් සැක පළ කළ බව ඔහු පැවසීය.

සම්මුඛ සාකච්ඡාවකදී මහතානි කියා සිටියේ තමා කිසි දිනෙක මාලංගව පෞද්ගලිකව මුණගැසී නැති නමුත් කොංගෝවේ යම් ආකාරයක බලයක් ලබා ගැනීමට මාලංග උමතු වී ඇතැයි තමා සිතන බවයි.

සති අන්ත ප්‍රහාරය එල්ල කළ ආකාරය අනුව මාලංගව කොටු කර හෝ පාවා දී ඇති බවට ද ඔහු අනුමාන කළේය.

“කවුරුහරි ඔහුව මේ තත්ත්වයට පත් කළා. ඔවුන් බාහිර කුමන්ත්‍රණකරුවන් විය හැකි නමුත් අවම වශයෙන් Tshiskedi ගේ වත්මන් හමුදාපතිවරුන්ගෙන් එක් අයෙකු සමඟ ඔහුගේ පෙර සමීප සබඳතාවයට අනුව, කුමන්ත්‍රණය අභ්‍යන්තරව දැන ගැනීමට යම් සම්භාවිතාවක් ඇති අතර එමඟින් ඔවුන්ට ඉක්මනින් ක්‍රියා කිරීමට ඉඩ සැලසේ, ”මහ්තානි පැවසීය.

ෆෙඩරල් නීති සම්පාදකයෙකු සහ කොංගෝවේ ජාතික සභාවේ ජනාධිපති අපේක්ෂකයෙකු වන විටල් කමර්හේගේ කිංෂාසා නිවසින් කුමන්ත්‍රණ උත්සාහය ආරම්භ විය. ඔහුගේ ආරක්ෂකයින් ප්‍රහාරකයන් මරා දැමූ බව නිලධාරීහු පවසති.

මේ අතර මාලංග ජනාධිපති මන්දිරයේ සිට වීඩියෝ පටයක් විකාශය කරමින් සිටි අතර, එහිදී ඔහු මධ්‍යම රාත්‍රියේ හමුදා නිල ඇඳුමින් සැරසුණු කිහිප දෙනෙකු විසින් වටකරගෙන සිටිනු දක්නට ලැබේ. පසුව ඔහු අත්අඩංගුවට ගැනීමට විරුද්ධ වීමේදී මරා දැමුණු බව කොංගෝ බලධාරීහු පවසති.

ප්‍රහාරකයන් ඇතුළු වූ ආකාරය පිළිබඳව කොංගෝ බලධාරීන් ප්‍රකාශයක් නිකුත් කර නැත.

“කිසිවෙකු නොමැති විට පාන්දර 4 ට ජනාධිපති මන්දිරයට කඩා වැදීමෙන් කොංගෝ රාජ්‍යයේ පාලනය කෙසේ හෝ අතට ගත හැකි යැයි කොල්ලන් 20 ක් හෝ 30 ක් සිතුවේ කෙසේදැයි සිතා ගැනීම ඇත්තෙන්ම දුෂ්කර ය,” මහතානි පැවසීය.

කොංගෝ මාධ්‍ය විසින් නිකුත් කරන ලද එක්සත් ජනපද විදේශ ගමන් බලපත්‍ර ඡායාරූපවලට අනුව, සම්බන්ධ යැයි කියනු ලබන දෙවන ඇමරිකානුවා බෙන්ජමින් රූබන් සල්මන්-පොලුන් ලෙස හඳුනාගෙන ඇත. ඔහු කොලරාඩෝ විශ්ව විද්‍යාලයෙන් උපාධිය ලබා ජෝර්ජ්ටවුන් විශ්ව විද්‍යාලයේ ව්‍යාපාර පරිපාලන පාඨමාලා හැදෑරූ බව අධිකරණ වාර්තා පෙන්වා දෙයි. පසුව ඔහු භාණ්ඩ වෙළඳ ව්‍යාපාරයක් ආරම්භ කළ අතර කුරියර් සහ Uber රියදුරෙකු ලෙස සේවය කළ බව වාර්තා පෙන්වා දෙයි.

මොසැම්බික් රජය විසින් ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද නිල පුවත්පතක් සහ අප්‍රිකානු බුද්ධි පුවත් පත්‍රිකාවේ වාර්තාවකට අනුව, මලංග සමඟ ඔහුගේ සම්බන්ධය 2022 දී මොසැම්බික්හි ආරම්භ කරන ලද රන් කැණීම් සමාගමක් හරහා සිදු වූ බව පෙනේ.

Zalman-Polun 2014 දී එක්සත් ජනපදයේ මත්ද්‍රව්‍ය ජාවාරම් චෝදනාවලට වරද පිළිගත්තේය, ඔහු කැලිෆෝනියාවේ Tahoe විලෙහි කඳවුරකින් අවම වශයෙන් මරිජුවානා කිලෝග්‍රෑම් 20 ක් එක්සත් ජනපදය පුරා සිටින ගනුදෙනුකරුවන් වෙත නැව්ගත කිරීමට මිතුරෙකු සමඟ කුමන්ත්‍රණය කළ බව පිළිගත්තේය. නඩු පවරන්නන් ඔවුන්ගේ විමර්ශනයේදී ඔහු ලබා දුන් බව පැවසූ “සැලකිය යුතු සහය” උපුටා දක්වමින් සහනයක් ඉල්ලා සිටියේය.

එම නඩුවේදී, ඔහුගේ නීතීඥවරයා අදහස් විමසන පණිවිඩයකට ක්ෂණිකව ප්රතිචාර දැක්වූයේ නැත.

තුන්වන ඇමරිකානුවා ගැන කිසිදු තොරතුරක් නිකුත් කර නොමැත.

කිංෂාසා හි එක්සත් ජනපද තානාපති කාර්යාලය පැවසුවේ “එක්සත් ජනපද පුරවැසියන් ඉරිදා සිදුවීම්වලට සම්බන්ධ විය හැකි” බව දන්නා බවත්, “මෙම ප්‍රචණ්ඩ සාපරාධී ක්‍රියාවන් විමර්ශනය කරන විට” බලධාරීන් සමඟ සහයෝගයෙන් කටයුතු කරන බවත් නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් ය.

මූලාශ්රය

Translate

Featured