Home » නේපාලය: දකුණු ආසියාවේ නැගී එන බල මධ්‍යස්ථානයකි
Economy Featured Global News India Lifestyle News South Asia

නේපාලය: දකුණු ආසියාවේ නැගී එන බල මධ්‍යස්ථානයකි

නේපාලය සිය බලශක්ති ක්ෂේත්‍රය දියුණු කිරීමේ ප්‍රයත්නයේදී ඉන්දියාව වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කර ඇත. නේපාලයේ ජාතික බලවේග මෙම සබඳතා නොනැසී පවතින බව සහතික කිරීමට අවශ්‍ය පියවර ගත යුතුය

භූගෝලීය, සමාජ-සංස්කෘතික, ආගමික, ආර්ථික සහ විවිධ ක්ෂේත්‍රවලින් නේපාලය සහ ඉන්දියාව තරම් සමීපව බැඳී ඇති රටවල් දෙකක් නැත. එවැනි බැඳීම් නිසා නේපාලයේ සංවර්ධනය සඳහා ඉන්දියාව දක්වන සහයෝගය ආදර්ශවත් ලෙස පවතී. නේපාල අග්‍රාමාත්‍ය පුෂ්ප කමල් දහාල් විසින් පසුගිය මැයි 31 සහ ජූනි 3 අතර ඉන්දීය සංචාරයේදී පවා මෙය දැකගත හැකි විය. නේපාලය සහ ඉන්දියාව අතර පුළුල් පරාසයක ගිවිසුම් අත්සන් කර ඇත. භාණ්ඩ ප්‍රවාහනය සඳහා ජල මාර්ග භාවිතය පිළිබඳ ගිවිසුමකට අත්සන් තැබීමට අමතරව දෙරට ඓතිහාසික නේපාල-ඉන්දියා සංක්‍රමණ ගිවිසුම අලුත් කළහ. මීට අමතරව, ඉන්දියාව නේපාලයට සිය අතිරික්ත බලශක්තිය මෙගාවොට් 10,000 දක්වා ඉන්දියාවට අපනයනය කිරීමට අවසර දුන්නේය.ඉදිරි වසර 10 තුළ. ඉන්දියාව ද එහි සම්ප්‍රේෂණ මාර්ග හරහා පළමු අදියරේ දී බංග්ලාදේශයට මෙගාවොට් 50ක් දක්වා විදුලිය අපනයනය කිරීමට ඉඩ සලසා දෙමින් නේපාලයට සහාය දැක්වීමට මග හැර ගියේය. එසේ කිරීමෙන් නේපාලය ප්‍රථම වරට ඉන්දියාවෙන් පිටත බලශක්ති සැපයුම සඳහා සිය වෙළඳපොළ සුරක්ෂිත කර ගත්තේය.

ඒ හා සමානව, තෙල් නල මාර්ග දෙකක් ඉදිකිරීම සඳහා නේපාලය සහ ඉන්දියාව අතර ගිවිසුම වැදගත් විය – එකක් සිලිගුරි (ඉන්දියාව) සහ කකර්බිත්ත (නේපාලය) අතර සහ අනෙක නේපාලයේ මධ්‍යම සංවර්ධන කලාපයේ අම්ලෙක්ගුන්ජ්-චිත්වාන් අතර. එමෙන්ම දෙරටේ ආර්ථිකයන් තවදුරටත් ඒකාබද්ධ කිරීම සඳහා දේශසීමා හරහා ඩිජිටල් ගෙවීම් පද්ධතියක් සඳහා පහසුකම් සැලසීමේ අවබෝධතා ගිවිසුමකට අත්සන් තැබිණි.

ඉදිරි වසර 10 තුළ නේපාලයෙන් මෙගාවොට් 10,000ක බලයක් මිලදී ගැනීමට ඉන්දියාව කැපවීම දෙරට අතර බලශක්ති වෙළඳාමේ ඉදිරි ගමනකි. එය දිගුකාලීන පදනමක් මත නේපාලයේ අතිරික්ත බලශක්තිය සඳහා වෙළඳපොළ ඉන්දියාවට සහතික කර ඇතිවා පමණක් නොව, නේපාලයේ බලශක්ති ක්ෂේත්‍රයේ දේශීය හා විදේශීය ආයෝජන වර්ධනය සඳහා විශාල අපේක්ෂාවන් ද ජනනය කර ඇත.

නේපාලයේ ජලවිදුලි අංශයේ ඉන්දියානු පෞද්ගලික අංශයේ ආයෝජනය සඳහා වූ අපේක්ෂාවන් වැඩි වශයෙන් වර්ධනය වී ඇත. මෙය එසේ වන්නේ ඉන්දියාව සමඟ ගොඩබිම් දේශසීමාවක් ඇති නමුත් ද්විපාර්ශ්වික නොවන තුන්වන රටක පුරවැසියෙකුට සෘජුව හෝ වක්‍රව හිමි, අරමුදල් සපයන හෝ ප්‍රතිලාභ ලබන නේපාලයේ එවැනි බල ව්‍යාපෘතිවලින් විදුලිය මිලදී නොගන්නා බව ඉන්දියාව පැහැදිලිවම ප්‍රකාශ කර ඇති බැවිනි. එය සමඟ විදුලිබල අංශයේ ගිවිසුම. නේපාලය සමඟ මෙගාවොට් 10,000 ක බලශක්ති ගිවිසුමක් යටතේ එවැනි බලශක්ති ව්‍යාපෘතියකට චීන හෝ පකිස්ථාන සමාගම්වල සම්බන්ධයක් තිබේ නම් ඉන්දියාව විදුලිය මිලදී ගන්නේ නැත. මෙම පදනම මත, චීන කොන්ත්‍රාත්කරුවන් මෙම ව්‍යාපෘතියට සම්බන්ධ වූ බැවින්, මෙගාවොට් 456 ක ඉහළ තමකෝෂි වෙතින් විදුලිය සැපයීමට නේපාලය කළ යෝජනාව පිළිගැනීම ඉන්දියාව මෑතකදී ප්‍රතික්ෂේප කළේය

දැන්, ජල විදුලිය මෙගාවොට් 10,000ක් සැපයීමට ඉන්දියාව සමඟ ඇති කැපවීම සපුරාලීම සඳහා, නේපාලය ඉදිරි වසර 10 තුළ අවම වශයෙන් මෙගාවොට් 15,000 ක විදුලියක් නිෂ්පාදනය කළ යුතු අතර දේශීය වෙළඳපොලේ තවදුරටත් බලශක්ති පරිභෝජනයක් ඇති වන අතර රට අපනයනය කිරීමට සිදුවනු ඇත. ඉදිරි වසරවලදී බංග්ලාදේශයට එහි අතිරේක අතිරික්ත බලය.

ඉන්දියාවට විදුලිය සැපයීමේ ප්‍රයත්නයේ දී, නේපාලය සිය දේශීය සම්ප්‍රේෂණ යටිතල පහසුකම් ජාලය ශක්තිමත් කිරීමට සහ දේශසීමා හරහා විදුලි රැහැන් ඉදි කිරීමට වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කරයි. මේ සඳහා නේපාලය සහ ඉන්දියාව එක්ව මෙගාවොට් 2,000ක බලයක් ගෙන යා හැකි ධල්කේබාර්-සිතාමර්හි දේශසීමා විදුලි මාර්ගය වැනි අධි ධාරිතාවයෙන් යුත් දේශසීමා විදුලි රැහැන් මාර්ගය සම්පූර්ණ කිරීමට කටයුතු කර ඇත . බුට්වාල් (නේපාලය)-ගොරක්පූර් (ඉන්දියාව) හරහා දේශසීමා සම්ප්‍රේෂණ මාර්ගයේ ඉදිකිරීම් කටයුතු ආරම්භ කිරීමට ඉඩ ඇත. 400kV New Lamki (Nepal)-Bareli (India) හැරුණු විට 400kV Inaruwa (Nepal)-Purnia (India) විදුලි සම්ප්‍රේෂණ මාර්ගය සංවර්ධනය කිරීමට නේපාලය සහ ඉන්දියාව එකඟ වී ඇත.බල සම්ප්රේෂණ මාර්ගය. මෙම දේශසීමා මාර්ග 2028-29 වන විට අවසන් කළහොත් නේපාලයට මෙගාවොට් 9,000 ක පමණ බලයක් ඉන්දියාවට සම්ප්‍රේෂණය කිරීමට හැකි වනු ඇත.

නේපාලය විදුලිබල ක්ෂේත්‍රයේ පිබිදීමක් අත්විඳීමට වැඩි කලක් ගත නොවීය. මෙගාවොට් 42,000ක ජලවිදුලි බලයක් මෙරටට නිෂ්පාදනය කිරීමට හැකියාව තිබුණද එහි සංවර්ධනය සඳහා ප්‍රමාණවත් තල්ලුවක් පසුගිය කාලය තුළ ලබා දුන්නේ නැත. ඉතින්, නේපාලය 2008-9 දී දිනකට පැය 18 ක් දක්වා විදුලිය විසන්ධි විය. නමුත් 2018 මැයි මාසය වන විට, රට මෙගාවොට් 1,000 ක බලයක් නිෂ්පාදනය කිරීමට පටන් ගත් විට නේපාල විදුලිබල අධිකාරිය බර පැටවීම අවසන් කරන බව නිවේදනය කළේය. 2021 වන විට රට අතිරික්ත බලශක්තිය නිපදවීමට පටන් ගත්තේය, විශේෂයෙන් තෙත් සමයේදී. මේ වන විට රට මෙගාවොට් 2700ක් පමණ නිෂ්පාදනය කරන අතර එය වත්මන් 2022-23 මූල්‍ය වර්ෂය අවසන් වන විට මෙගාවොට් 2853 දක්වා වර්ධනය වීමට ඉඩ ඇත.

නේපාලය සහ ඉන්දියාව අතර පවතින බල ගණුදෙණුව යටතේ නේපාලය ඉන්දියාව මත යැපීම වර්ධනය වීමට ඉඩ ඇත්තේ ඉන්දියාව නේපාලය මත යැපීම හා සමාන අනුපාතයකින්ය. දෙරට අතර වර්ධනය වන මෙම ආර්ථික අන්තර් රඳා පැවැත්ම දෙරටට අන්‍යෝන්‍ය වශයෙන් වාසිදායකය. නේපාලයේ ජලවිදුලි අංශයේ වැඩ කිරීමට මෑත වසරවලදී ඉන්දියාවට පාහේ නිදහස ලබා දී තිබීම දිරිගන්වන සුළුය. අතීතයේ එය එසේ වූවා නම්, නේපාලය දැනටමත් ආසියාවේ ආර්ථික වශයෙන් ධනවත් රටක් ලෙස මතු වී තිබුණි. ඉන්දියාවේ සහය නොමැතිව තම ජල විදුලිය ප්‍රමාණවත් ලෙස සංවර්ධනය කළ නොහැකි බව නේපාලය වටහා ගැනීම සහ රටේ දේශපාලන අස්ථාවරත්වය නොසලකා ඉන්දියාව සමඟ මෙම පෙරමුණේ කටයුතු කිරීමට ඇති උනන්දුව විශාල ජයග්‍රහණයකි.

දැන් නේපාලය දකුණු ආසියාවේ ශක්තිමත් ආර්ථික බලවතෙකු ලෙස නැගී සිටීමේ අපේක්ෂාවන් විශාල ලෙස වර්ධනය වී ඇත්තේ බංගලිදේශයට අමතරව ඉන්දියාවට අතිරික්ත බලශක්තිය විකිණීමෙන් ලැබෙන ආදායම ඒක පුද්ගල ආදායම සහ දළ දේශීය නිෂ්පාදිතය ඉහළ නැංවීමට විශාල හැකියාවක් ඇති බැවිනි. රට. මෙය ඉන්දියාව සහ අනෙකුත් රටවල් සමඟ වර්ධනය වෙමින් පවතින වෙළඳ හිඟය පියවා ගැනීමට ද උපකාරී වේ. මීට අමතරව, රට තුළ වර්ධනය වන බලශක්ති නිෂ්පාදනය, කෘෂිකාර්මික, කාර්මික, ප්‍රවාහන සහ අනෙකුත් අංශ ඇතුළුව ආර්ථිකයේ විවිධ අංශවල සංවර්ධනයට ගුණාකාර බලපෑමක් ඇති කරයි. කෙසේ වෙතත්, නේපාලයේ ජල විදුලිය සංවර්ධනය සඳහා නේපාලය සහ ඉන්දියාව අතර වර්ධනය වන විශ්වාසයේ මෙම පරිසරයට බාධා කළ හැකි ඇතැම් මූලද්‍රව්‍යවලින් විභව තර්ජනයක් ද පවතී. එබැවින්,

මූලාශ්රය: Orf Online

Translate